Oct. 1914], Beschrijving en gebruik der patrouilletelefoon herhaalt dit en schrijft het tevens op en zegt na het opschrijven„Ja" of „Klaar", waarop A verder gaat: „Adres: VeldwachtcommandantIV" hetgeen weer door B herhaald en opgeschreven wordt. Na het „Ja" van B gaat A verder: „Zend een patrouille uit naar kampoeng Tjikoeja"; B herhaalt dit al opschrijvende. De naam Tjikoeja en in den regel alle namen zullen door Europeanen nog al gebrekkig uitgesproken worden. Het verdient daarom ook aanbeveling derge lijke namen te spellen. B vraagt er om: „Wilt U dat spellen", waarop A als volgt den naam spelt: T van Theodoor, J van yan, van Izaak, K van /farel, O van Otto, E van Eduard, J van /an, A van Anton, Tjikoeja". Alles wordt stuk voor stuk door B herhaald. De methode van spellen lijkt misschien wat belachelijk, maar in de practijk heeft deze methode bij de telegraafafdeeling altijd zeer goed voldaan. A gaat dan verder zin voor zin als het ware te dicteeren. Heeft B een gedeelte niet goed verstaan, dan vraagt hij aan A: „Wilt U dat herhalen?" waarop A het laatste gedeelte herhaalt. Is de inhoud afgeloopen, dan volgt de aanwijzing: „onderteekening: overste U" en na herhaling door B het woord: „afgeloopen". B her haalt dan het geheele bericht ineens achter elkaar, en A gaat na of alles goed is overgekomen. Bij eventueele fouten valt A B in de rede en verbetert hem. Is het bericht goed overgekomen, dan zegt A: „goed, saluut" en B eveneens: „saluut", waarmede de cor respondentie is afgeloopen. Verkortingen geven slechts vertraging en moeten daarom in de berichten zoo min mogelijk voorkomen. Indien de berichtgevers hierom wilden denken zouden de berichten veel vlugger en minder verminkt overkomen. Mochten er verkor tingen in een bericht voorkomen, dan worden deze eenvoudig ge speld. Bij het overbrengen van getallen zal men dikwijls verwarring krijgen tusschen de 7 en de 9, Deze cijfers worden dan in het Maleisch overgebracht als: „toedjoeh" en „sembilan". Het getal, waarin die cijfers voorkomen, wordt dan natuurlijk cijfer voor cijfer overgebracht. Het kan voorkomen, dat een oproep niet direct wordt beantwoord. De oproep wordt dan eenige malen herhaald. Heeft men na twee minuten geen antwoord ontvangen, dan tracht men, zoo daartoe gele genheid bestaat, door het oproepen van verder gelegen stations, 922

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 24