van Mix en Genest. [Oct. 1914. die eventueel in dien zelfden draad liggen, zekerheid te krijgen dat de verbinding niet gestoord is. Is deze goed, dan wordt de oproeping voortgezet, terwijl zoo mogelijk langs een anderen weg gewaarschuwd wordt. Teneinde de verschillende verbindingen te controleeren, wordt elke 10 minuten, tenzij tusschentijds een bericht gewisseld is, een proefsein gegeven, daarin bestaande, dat men een kort gesprek voert, om zich te overtuigen dat ieder op zijn post is en de verbinding niet gestoord is. Kan men elkaar niet goed verstaan en is deze fout niet te verbeteren, dan kunnen, bij een goed functioneeren van de brommerinrichting, de berichten „overgebromd" worden, d. w. z. met behulp van mor- seteekens voortgebracht door het langer of korter indrukken van den bromknop, Het is zeker aan te raden de manschappen hierin te oefenen, want vooral bij sterke afleiding komt het dikwijls voor, dat de bromtoon nog wel, doch het gesprek niet meer te hooren is. Mocht men slecht verstaan worden, dan zijn velen geneigd onge duldig te worden en harder te praten dan noodig is. Men zal er echter niet beter om verstaan worden. Geaccentueerd en kalm spreken is een vereischte. De manschappen moeten dan ook veel geoefend worden in het spreken door de telemicrofoontoestellen. Dan komt het ook wel eens voor, dat een zenuwachtige partij commandant of andere commandanten zelf de berichten willen over brengen. In den regel duurt het dan veel langer, aangezien de heeren niet gewend zijn aan de methode van telefoneeren en aan een andere stem zal de opnemende telefonist eerst weer moeten wennen, waardoor men telkens de vraag krijgt: „wilt U dat herhalen!" enz. Hieronder volgen nog enkele opmerkingen over het gebruik van de toestellen en over de toestellen, kabel en haspel zelf. Zorg steeds: dat alle schroeven en klemschroeven goed zijn aangedraaid. In den regel wil dat wel eens minder goed gedaan zijn; dat aangesloten kabel of draden goed blankgeschuurd zijn; roest biedt een grooten weerstand aan den stroom; dat bij het spreken de spreekhefboom goed wordt ingedrukt; dat bij het uittrekken der stoppen of bajonet nooit aan dedaar- 923

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 25