Oct. 1914]. Beschrijving en gebruik der patrouilletelefoon aan bevestigde snoeren wordt getrokken, maar aan de stoppen of ba jonet zelf; dat de aardverbinding goed vochtig is; door het gieten van water bij de aardverbinding wordt dikwijls het geluid veel beter; dat bij storing het eigen toestel en de aardverbinding het eerst onderzocht worden, want dikwijls wordt er gedacht dat het eigen toestel in orde is en wordt de schuld aan de andere toestellen gegeven dat bij het uitleggen geen knikken in den kabel komen en dat deze goed wordt nagezien door de achterkomende manschappen; dat toestellen en kabel op droge, luchtige plaatsen worden op gelegd; vertoont de kabel een witten uitslag, dan moet hij uitge rold en in de zon gelucht worden; dat bij slechte correspondentie de telefonisten elkaar niet gaan uitmaken en ongeduldig worden; het geeft maar aanleiding tot tijdver lies en het geluid zal er niet beter op worden. De telefonisten moeten elkaar in het telefoonverkeer steeds met „U" en „mijnheer" aanspreken. Het telemicrofoontoestel van Mix en Genest is op zichzelf een zeer goed toestel. Echter zijn de inrichting en de plaatsing van de onder deden niet erg practisch genomen. Bij oefeningen is gebleken, dat de brommerinrichting vrij spoedig niet meer werkt. Het schroefje n. (fig 9) is dan ontregeld ten op zichte van het veertje m. Het ware ook veel beter geweest als de brommerinrichting en de inductieklos niet in de greep, maar in de tasch geplaatst waren. Nu is die inrichting te fragiel ge construeerd. In de greep zouden dan alleen blijven de contactveeren van bromknop en spreekhefboom. Tevens zou dan gelegenheid bestaan om een derde contact aan te brengen bij den spreekhefboom, waar door, als deze losgelaten werd, de secundaire omwinding van den inductieklos kortgesloten werd, waardoor dus die groote weerstand zou uitgeschakeld worden bij het luisteren. Dan zou het opschrift op den spreekhefboom „Bij hooren loslaten" meer zin hebben dan nu. Welk een last is het verder niet, om de elementen in te schakelen. Hoe veel eenvoudiger zou het niet geweest zijn indien er één dub- belelement werd gebruikt, dat dan naast de brominrichting en den inductieklos in de leeren tasch een plaats gevonden zou hebben, afgesloten door een eenvoudig uit te halen dekplankje. Er zouden 924

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 26