van Mix en Genest. [Oct. 1914. ook geen vergissingen meer plaats hebben met het inschakelen van het element. Het toestel zou dus een combinatie worden van een ordonnanz- en een patrouilletelefoontoestel. Waarom wordt er ook niet één toestel voor het geheele leger ingevoerd? Nu zijn er, als ik het wel heb, vijf verschillende veld telefoontoestellen in gebruik: de veldtelefoon met scheloproep ten behoeve van de verdedigingswerken, het universaaltoestel met schel en brommeroproep van de zware telegraafbrigades, het ordonnanztoe- stel met brommeroproep van de lichte telegraaf- en telefoonbrigades, de patrouilletelefoon voor de bereden telegrafisten, en de patrouille telefoon voor de infanteriekorpsen. Een verbeterd universaaltoestel dus, zoowel met schel als met brommeroproep, zou wel het meest gewenscht zijn. Voor de bereden telegrafisten en cavalerie zou de bestaande patrouilletelefoon moeten blijven. De kabel is vrij slecht te noemen. Zoodra de isoleering op een plaats stuk is, zet die fout zich voort; de isoleering wordt dan ais 't ware over de kern opgestroopt. Verder is bij oefeningen gebleken, dat de kabel zeer zwak is. Telkenmale komen er breuken in voor. Waarom ook hier niet de kabel van de telegraafafdeeling inge voerd, die al jaren lang met goed succes wordt gebruikt. Dat die kabel veel sterker is, blijkt uit het volgende voorbeeld: Er was een lijn uitgelegd over het terrein; gelegenheid tot ophangen bestond er niet. De kabel lag evenwijdig aan een tirailleurlinie, die op een gegeven moment vooruit moest over den kabel heen. Men zag diverse manschappen struikelen over den kabel. Er volgden nog ongeveer vier tirailleurlinies. De kabel bleef intact. Rest nog te zeggen, dat ook de haspels niet deugen. Ook hier zijn de haspels der telegraafafdeeling superieur. De as, waaraan de volgende rol kabel of de toestellen moeten verbonden worden, is zeer goed geïsoleerd van alle overige metaaldeelen van den haspel en voorzien van een klemschroef om kabel of draad stevig aan te bevestigen, waar bij deze haspels dien kabel om het knopje q (fig. 12d moet geslagen worden. Verder zou het zeer wenschelijk zijn, dat voor elke rol draad ook een haspel aanwezig ware. 925

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 27