[Oct. 1914. Eenioe karakteristieke Eigenschappen van het world of ours led in a supernatural way" waar zijn geest gelukkig zijn zal in de vereering door zijne naastbestaanden en ook door anderen, indien zijne maatschappelijke positie gedurendezijn leven daartoe aan leiding gegeven heeft en zoo zal hij in oogenblikken van levensge vaar aan het een ieder levend wezen aangeboren instinct van zelf behoud langer dan westerlingen kunnen weerstand bieden (2). Het grootere aantal zelfmoorden bewijst ook, dat Japanners ge makkelijker van het leven scheiden dan westerlingen en het is teekenend, dat in vele gevallen een zelfmoord als eene hoogst eervolle daad wordt beschouwd. Van oudsher werden physieke moed en trouw aan den daimyo als de hoogste deugden erkend, een rechtstreeksch gevolg van de vele binnenlandsche oorlogen in vroeger tijden. Sedert de afschaffing van het feodale stelsel in 1871 is het gezag van de daimyo's cp den Mikado overgegaan en behoort een ieder de gevoelens van aanhankelijkheid, eertijds voor den daimyo gekoesterd, op den Keizer over te brengen, boven en behalve den eerbied, dien men den Keizer wegens zijn goddelijken oorsprong verschuldigd is. Immers, de regeerende dynastie stamt rechtstreeks af van Keizer Jimmu, den achterkleinzoon der Zonnegodin, Ama-Terasu, die haar zoon aanwees om Japan te regeeren, en als eene logische uitbrei ding van de vereering van de voorouders in het algemeen, neemt de vereering der Keizerlijke voorouders eene zeer voorname plaats in het geestelijke leven der Japanners in en vormt zij den nationalen eeredienst van Japan; noch het confucianisme, noch het buddhisme hebben hierin verandering van beteekenis kunnen aanbrengen. De Keizer is voor de Japanners een half-goddelijk wezen (3) en het maakt een diepen indruk op hen, dat Zijne Majesteit zij 't door tusschen- komst van een vertegenwoordiger, maar dat doet voor het volk aan de beteekenis der handeling niets af elk jaar in den Yasu- kunitempel te Tokyo voorgaat in de aanbidding van degenen, die op het slagveld gevallen zijn. (1) Y. Okakura. The Japanese Spirit, blz. 91. (2) Wegens de in Japan heerschende armoede is er ook weinig, dat het volk aan het leven doet hechten; dit kan ook wel invloed op hunne levensopvatting hebben. (3) In overeenstemming hiermede beantwoordt de Keizer geen eer bewijzen. 928

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 30