Oct. 1914.] Eenige Karakteristieke Eigenschappen van het vindt men vrijheid tot toepassing van het axioma, dat indien a>b en b>c is, tot a> c geconcludeerd moet worden. Deze en dergelijke voorstellingen vallen in goede aarde bij de jonge manschappen, waarvan de meesten zoo gebrekkig onderlegd zijn, dat zij alles, wat hunne meerderen zeggen, gelooven als een evangelie; bovendien behooren ijdelheid en aanmatiging tot de meest voorkomende volkseigenschappen der Japanners en hebben de wel verdiende overwinningen op Chineezen en Russen hen - zeer begrijpe lijk overigens - het hoofd op hol gebracht. Ook is de van ouds bestaan de afkeer van de westersche barbaren volstrekt niet geheel verdwenen. In het Leger wordt zoodoende een gevoel van meerderheid aan gekweekt, dat het, in vereeniging met de eigenaardige levensopvatting der Japanners en hunne verhouding tot den Keizer, eene zeer groote moreele kracht geeft. Zoowel de overal in de militaire wereld heerschende opvattingen als de bovengeschetste bijzondere toestanden in Japan hebben ten gevolge, dat de reglementen het offensief zeer op den voorgrond stellen en in het besef, dat alleen moreele middelen niet voldoende zijn, wordt bij de vredesopleiding de uitvoering van het offensief stelselmatig ingestudeerd. Bij de opleiding van den enkelen man wordt het attaqueeren meermalen als volgt beoefend De afdeeling staat in de colonne met vieren; 80 tot 100 M. tegen over haar staan, als tegenpartij, eenige manschappen in de houding van vaardig met de bajonet op het geweer. Op commando van den onderwijzer openen de voorste vier man het vuur op de tegenpartij, om daarna, alweer op commando, te attaqueeren; de manschappen, die de tegenpartij voorstellen, hebben de aanvallers in den looppas eenige passen tegemoet te gaan, alzoo het tegenattaqueeren voor te stellen en zij maken daarbij verschillende steekbewegingen met de bajonet. De aanvallers doen hetzelfde, snellen daarbij evenwijdig en dicht langs de tegenpartij vooruit, om daarna op commando van den onderwijzer halt te houden en het vervolgingsvuur te openen. Daarna komen de volgende vier man aan de beurt. Op die wijze wil men de manschappen gewennen aan den moreelen indruk, dien het stand houden van den verdediger maakt. Een krachtig middel tot aankweeking van den offensieven geest 930

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 32