[Oct. 1914. ziet men in de schermoefeningen. Geheel in overeenstemming met het doel, dat men er mede bereiken wil, gelijkt het Japansche schermen niets op het onze, dat met zijne fijne en gracieuse bewegingen meer aan de danszaal dan aan het gevechtsveld doet denken. Tweejapansche schermers gaan elkander onder een oorverdoovend krijgsgeschreeuw met groote élan te lijf; het gaat er uitermate ruw toe, zooals in het handgemeen van de werkelijkheid. Niettegenstaande de opwinding, waarin beide schermers verkeeren, hebben zij geleerd hunne zelf- beheersching niet te verliezen: één commando van den onderwijzer, mits luid genoeg uitgesproken, is voldoende om den stiijd te doen eindigen. Iets dergelijks kan steeds bij alle gevechtsoefeningen worden opgemerkt: nadat beide partijen door den laatsten besüs- senden aanval onder een luid geschreeuw geheel door elkander geraakt zijn, geschiedt het verzamelen steeds ongelooflijk vlug en in volmaakte orde. Ook wordt het attaqueeren meermalen beoefend met scherm- gereedschappen, waardoor het werkelijke handgemeen zoo getrouw mogelijk nagebootst wordt. Ook deze oefeningen worden dienstbaar gemaakt aan het aankweeken van tucht en zelfbeheersching: een fluitsignaal en commando van den onderwijzer is voldoende om den strijd oogenblikkelijk te eindigen en de orde te herstellen. De Japansche schermoefeningen zijn dus werkelijke oefeningen in het handgemeen, zooals dat in den oorlog voorkomt; zij leeren den manschappen den gewapenden tegenstander onverschrokken te lijf te gaan. Zij hebben geregeld plaats, zoowel onder de officieren, als onder de onderofficieren en manschappen en bij alle wapens, artillerie, genie en trein niet uitgezonderd, en zijn zeer populair. II. Van een leger als het Japansche kan men dus groote dingen verwachten en de oorlog tegen Rusland heeft dan ook tal van voorbeelden van groote doodsverachting en ongehoorde krachtsin spanning opgeleverd. Toch is het verkeerd het te beoordeelen uitsluitend naar zijne verrichtingen in dien oorlog, omdat de Rus sische legerleiding uitmuntte door lijdelijkheid en de Japansche legerleiding dientengevolge hare rijpelijk overwogen en tot in bij zonderheden uitgewerkte plannen zonder groote stoornis uitvoeren 931 JAPANSCHE LEGER 1. M. T. 1914, 62.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 33