Oct. 1914 Eenige Karakteristieke Eigenschappen van het kon. Een ernstige tegenslag bleef uit, d.w.z. juist datgene, dat de Japanners niet verdragen kunnen. Volgens eene uitspraak van een Japansch generaal zouden de Japanners niet in staat zijn om, als de Russen in 1904-1905, na steeds op hoog bevel voor den aan vankelijk geminachten tegenstander terug te zijn gegaan, niettegen staande den deprimeerenden invloed daarvan, altijd met nieuwen moed in eene andere stelling stand te houden, totdat zij werdeom moesten terugtrekken, enz. De schrijver van een studie over het infanteriereglement betoogt, dat het zijn landgenooten aan volharding ontbreekt, dat zij alleen onder gunstige omstandig heden al hunne krachten en vermogens zullen inspannen om het gestelde doel te bereiken en dat zij in geval van tegenspoed hun ondernemingsgeest en voortvarendheid spoedig verliezen. Zij zijn ongeschikt voor een langdurig defensief. Ik kan hier nog bijvoegen, dat de Japanners de juiste beschikkingen nemen en onberispelijk uitvoeren zullen, wanneer de tegenpartij hun daartoe den tijd laat en niet storend optreedt. Onverwachte gebeurtenissen, welke een onmiddellijk besluit eischen, brengen hen in verwarring en het is dan ook aan zeer grooten twijfel onderhevig, of de oorlog een voor hen even gelukkig einde gehad zou hebben, indien hunne tegen standers dien actief gevoerd hadden. III. Het Japansche officierskorps is homogeen, d. w. z. de groote meerderheid is afkomstig uit hetzelfde maatschappelijke milieu, zonder belangrijke verschillen in financieelen welstand: zij zijn allen even arm. Wel dienen eenige erfgenamen van vroegere dai- mijo's als officier in het leger, maar zij vormen slechts eene zeer kleine minderheid en nog niemand neemt er aanstoot aan, dat zij meermalen eene positie hebben, welke niet in overeenstemming met hunne bekwaamheden is, een gevolg van den eerbied dien het groote publiek nog altijd voor de oude daimijogeslachten heeft. In het officierskorps bestaan alzoo geen coterieën, waarvan de eene zich voornamer acht dan de andere; evenmin bestaat er eene hinderlijke afscheiding tusschen de verschillende wapens en diensten. Bestaat er alzoo geen coteriegeest, de clangeest, overblijfsel van 932

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 34