[Oct. 1914. de vroegere Japansche toestanden, is in het officierskorps en trouwens ook daarbuiten, zeer goed merkbaar. De meeste belangrijke betrek kingen worden bekleed door officieren afkomstig uit den Choshu-clan; zij, die tot dezen clan behooren, hebben steeds de voorkeur boven anderen. Evenwel moet de invloed van dezen clangeest niet overschat worden. Daar de Choshu-clique ook naar politieken in vloed streeft, heeft zij er belang bij zich in het leger geen vijanden te maken; ten andere is het leger zoo groot, dat ook niet tot den Chos hu-clan behoorenden eene goede kans hebben om vooruit tekomen. De levensomstandigheden van de meerderheid van het Japansche volk zijn van dien aard, dat, naar onzen maatstaf beoordeeld, ar moede geleden wordt. De meer bevoorrechten houden de oude tradi- tiën, die soberheid den samurai tot plicht maakt, nog in eere. Het rechtstreeksche gevolg van een en ander is eene zeer eenvoudige levenswijze, welke de geschiktheid voor den oorlog uitermate ten goede komt. Meermalen nam ik in de kazerne deel aan den gewonen officiersmiddagmaaltijd, bestaande uit rijst met slechts twee bijgerechten en slappe thee, dus een menu, waarmede een Inlandsch fuselier bij ons niet tevreden zou zijn. De prijzen, welke bij wedstrijden van verschillenden aard onder officieren uitgeloofd worden, zijn steeds eenvoudige gebruiks-, nooit luxevoor- werpen, b.v. handdoeken, ondergoed, e.d. en de koffer, dien elk officier te velde bij den bagagetrein medevoert, heeft geen grootere afmetingen dan 0.651 M. lang, 0.303. M. breed en 0.242 M. hoog, van binnen gemeten. Gewend als de Japanners zijn in alle moge lijke houdingen en op een hard bed te slapen veroorzaakt 933 JAPANSCHE LEGER. (1) In een Japansch huis is de vloer belegd met dikke harde matten van rijststroo, tatami's genaamd. Hierop wordt 's avonds het bed gespreid, bestaande uit eene dunne watten deken. In de kazerne slapen de man schappen op stroozakken in kribben. In Juni j. 1. moesten ongeveer 80 officieren, leeraars en leerlingen der hoogere krijgsschool, over zee van Korea naar Japan vervoerd worden. Het daartoe aangewezen schip had slechts een beperkt aantal 1ste klasse couchettes, waarop op het tusschen- dek tatami's gelegd werden, waar de heeren 's nachts zich te slapen legden, als sardines in een blik. Niemand aan boord beschouwde dit te zijn in strijd met de waardigheid van een officier en zeer zeker zullen de betrokken officieren zich met groote opgewektheid en zonder eenige ontevredenheid in hun lot geschikt hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 35