Oct. 1914], Eenige Karakteristieke Eigenschappen van het de legering te velde en gedurende manoeuvres nooit veel moeilijk heden. Natuurlijk blijven de verzoekingen van groote steden als Tokyo, Kyoto, Osaka, enz. niet zonder invloed en vele officieren staan dan ook bij thee- en danshuiseigenaars diep in de schuld. Maar over het geheel genomen is de levenswijze van den Japanschen officier zeer eenvoudig en sober en zal hij zich dus veel spoediger en ge makkelijker dan zijne westersche kameraden aan de ontberingen van het leven te velde gewennen. IV. De dienstijver van officieren en onderofficieren laat niets te wen- schen over; zij beschouwen zich niet alleen als aanvoerders, maar ook ais onderwijzers van hunne ondergeschikten. Ook de man schappen volgen de oefeningen met ernst en toewijding. Naar onze begrippen gaan de officieren in hun dienstijver meermalen te ver: alien brengen den geheelen dag in de kazerne door, waar zij ook te zamen het middagmaal gebruiken; natuurlijk is er niet altijd iets voor hen te doen, waarvan dikwijls het gevolg is, dat zij zich met het werk van anderen bemoeien. Met name geldt dit voor de compagnies-commandanten. In het eerste opleidingstijdperk, dat van de individueele opleiding, van 1 December tot 1 April, hebben zij uit den aard der zaak alleen te controleeren, of de oefeningen, welke onder toezicht van hunne luitenants en onderluitenants plaats hebben, geschieden volgens de bestaande reglementen en voorschrif ten en de van hoogerhand daaromtrent gegeven bevelen, en daarvoor is het niet noodig, dat zij eiken dag de oefeningen zooveel moge'ijk bijwonen. In Japan vat men de zaak anders op; een com pagnies-commandant zou vreezen zich aan plichtverzuim schuldig te maken, wanneer hij niet zooveel mogelijk den ganschen dag bij de individueele opleiding aanwezig ware; het gevolg is natuurlijk, dat de luitenants nooit zelfstandigheid leeren. In westersche legers zou de voortdurende overbodige aanwezigheid van een chef een ongunstigen invloed op de stemming zijner ondergeschikte officieren hebben, niet alzoo in Japan, waar, ais in de meeste oostersche landen, het gevoel van individualiteit veel zwakker is. Des te grooter het nadeel, dat het aankweeken van zelfstandigheid vrijwel achterwege blijft. 934

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 36