Oct. 1914]. Reglementen, voorschriften en bevelen worden stipt uitgevoerd en daarbij verdient opmerking, dat de officieren volstrekt geen neiging vertoonen om zich boven de bepalingen te stellen, eene neiging, welke in sommige andere legers zeer merkbaar is en terecht aanleiding geeft tot het gezegde, dat het officierskorps het minst gedisciplineerde korps van de armee is. Een Japansch officier zal voor zijn persoon de verschillende voorschriften, enz. even stipt nakomen als hij zulks van zijne ondergeschikten eischt en het is duidelijk, dat het behoorlijk handhaven van eene goede krijgstucht weinig of geen moeite kost, waar de officieren het voorbeeld geven. Ongelukkig wordt ook hierin overdreven en voert de zucht tot stipte opvolging van voorschriften en bepalingen naar een beden kelijk formalisme. Formalisme is ook een kenmerk van het theoretische onderricht, dat niet meer dan een spel van vragen en antwoorden is. De man heeft het op de vraag passende antwoord woordelijk, zooals het hem geleerd is, weder te geven; eene verklarende toelichting om den man goed te doen begrijpen, waarvan sprake is, blijft meestal achterwege. Ook bij het onderwijzen van begrippen als de beteekenis van het vaandel, vaderlandsliefde, enz. gaat men op die wijze te werk, zeker niet de aangewezen weg tot het tegengaan van anti-militairistische stroomingen. Maar dergelijke stroomingen bestaan practisch niet in het Japansche pleger, bovendien is de groote meerderheid der dienstplichtigen nog zoo weinig ontwikkeld en zoo kinderlijk naif, dat de nadeelen van deze wijze van onderricht geven zich, althans tegenwoordig, niet doen gevoelen. V. Wat wetenschappelijke ontwikkeling betreft, kan het Japansche officierskorps niet op gelijke lijn met dat van de meeste wester- sche legers gesteld worden. Het kan ook moeilijk anders: voor eenige tientallen jaren heerschten in Japan ook op onderwijsgebied nog middeleeuwsche toestanden en was ernstige wetenschappelijke arbeid onbekend. Derhalve kan de studie in het algemeen nog niet op hetzelfde peil als in Europa staan en het is duidelijk, dat de Japanners meer navolgen dan zelfstandig arbeiden. Duidelijk kwam dit uit, toen na den oorlog de reglementen der verschillende wapens 935 JAPANSCHE LEGER.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 37