Oct. 1914], Eenige Karakteristieke Eigenschappen enz. herzien moesten worden. Men gevoelde zich toen nog niet geheel in staat zelf de opgedane oorlogsondervinding te verwerken en vond het dus veiliger eerst na te gaan, hoe de groote Europeesche legers, met name die van Duitschland en Frankrijk, maar vooral het Duitsche, op de lessen van den oorlog gereageerd hadden, om daarnaar de nieuwe reglementen samen te stellen. Van eene critische studie was daarbij weinig of geen sprake; het werd meestal copiëeren, onder bijvoeging van eenige eigen opvattingen, om oorspronkelijk te schijnen. Vooral bij het reglement voor de bereden artillerie is zulks merkbaar. Bovendien wordt langzaam gewerkt. Den 5den September 1905 werd het vredesverdrag van Portsmouth gesloten en eerst den «sten November 1909 werd het nieuwe reglement voor de infanterie door den Keizer bekrachtigd, nadat een voor- loopig reglement was voorafgegaan. Het werd geleidelijk gevolgd door nieuwe reglementen voor de bereden artillerie, voor de trein- bataljons, voor de cavalerie en voor de genietroepen, waarvan het laatste in den loop van 1913 verschenen is. Het nieuwe voor schrift op den velddienst is thans, d. w. z. in Juni, uitgekomen, maar de zware artillerie moet zich nog met een voorloopig reglement behelpen, terwijl het aangekondigde reglement voor de mitrailleur- afdeelingen nog steeds op zich wachten laat. A. Noot. Hoewel onze lezers vele der boven beschreven eigenschappen verspreid reeds zullen hebben aangetroffen in vroeger in dit tijdschrift verschenen opstellen over Japan, meenden wij toch goed te doen hun dit opstel, waarin de karakteristieke eigenschappen van het Japansche leger in zoo'n overzichtelijk geheel zijn samengevat, ter lezing aan te bieden. Red. 936

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 38