Automatische Tempeertoestellen en Één tempeertoestel uoor onze ueld- en bergartillerie. (met 2 platen). Het streven der krijgstechniek is immers door allerlei toestellen en inrichtingen de bediening van het geschut te vereenvoudigen en toch uit het stuk alles te halen wat er in zit; het vuur zoo snel en toch zoo zuiver mogelijk te doen zijn. Hiertoe wordt op het intellect van de bedieningsmanschappen, waarop in en onder het vuur niet immer geheel gerekend kan worden, een zoo klein mogelijke wissel getrokken. Aan hun denkvermogen wordt zoo weinig mogelijk overgelaten, het bedienen gaathoe gecompliceerd een modern stuk er ook moge uitzien hoe langer hoe meer mecha nisch, als 't ware automatisch. De ontwikkeling der laatste jaren van het lerugloopgeschut, voorzien van onafhankelijke vizierlijn en panoramakijker is een sprekend bewijs voor het reusachtige vooruitschrijden van de krijgs techniek. Hoe eenvoudiger het hanteeren en behandelen der verschillende onderdeelen is, hoe minder het gevaar voor en door invloed van individueele fouten wordt. Waar reeds in vre destijd het zoeken van en instellen op een bepaald doel of richt punt dikwerf groote moeilijkheden oplevert, te meer zal dit het ge val zijn in het gevecht. De panoramakijker vereenvoudigt dit zeer. Kwam het in den oorlog 187071 herhaaldelijk voor, dat granaten niet sprongen, omdat men in de hitte van den krijg verzuimd had den slagdop op te schroeven, bij de tegenwoordige tijdschok- buizen, waarbij ook geen veiligheidspin meer behoeft te worden uitgetrokken, is daarvoor niet meer te vreezen, maar thans komt het na juist richten vooral aan op een juist stellen van den sasring d. i. juist tempeeren. En welke fouten bij het tempeeren uit de Zie artilleristische Monatshefte, No. 66, Juni-Heft 1912. 937

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 39