Oct. 1914.] Automatische Tempeertoestellen en Één Tempeer- hand, zelfs bij gewone oefeningen, gemaakt worden, leert de praktijk. Wordt onnauwkeurig getempeerd, dan neemt de sprei ding belangrijk toe en kan van een geregeld, zuiver vuur geen sprake zijn. Men kwam er daardoor toe een tempeersleutel te construeeren, waarmede het mogelijk was om na het vastleggen der baan een groot aantal projectielen voor dienzelfden brandtijd vlug en mecha nisch te tempeeren. Hierdoor werden tijd gewonnen en fouten uitgeschakeld. Wel is ook bij het gebruik van automatische tempeer toestellen een verkeerd stellen niet uitgesloten, doch dit blijkt spoedig uit het vuur en kan dadelijk aan het toestel gecontroleerd en hersteld worden. De fout is te zien en dit is bij tempeeren uit de hand niet anders mogelijk dan door degetempeerde projectielen stuk voor stuk na te zien, hetgeen tijdroovend is en waarbij in de haast toch nog fouten kunnen gemaakt worden. Werd het onjuist getem peerde projectiel verschoten, dan blijkt de fout eerst uit het waarne men van het schot en kan bij herhaling leiden tot het maken van onjuiste gevolgtrekkingen betrekkelijk het vuur, tot een verleggen van de baan, terwijl deze juist goed en de tempeering fout was. In 't algemeen bestaat ieder automatisch tempeertoesiel uit twee ten opzichte van elkander verstel- of verdraaibare ringen, die elk afzonderlijk in een bepaalden stand kunnen worden vastgezet. Op den eenen ring bevindt zich eene verdeeling, op den anderen een merkstreep. De bovenste ring past op den sasring van de buis en grijpt daarin met 2 tanden, de onderste ring omvat de tafel van de buis en heeft een nok, die tegen een op die tafel voorkomenden nok stuiten kan. Zijn nu de ringen ten opzichte van elkander in een met den brandtijd overeenkomenden hoek der verdeeling gesteld, dan wordt de sleutel of het toestel op het projectiel of liever de buis geplaatst, de nokken van den bovensten ring grijpende in de uitfreezingen van den sasring. Daarna wordt het toestel gedraaid in de richting van de wijzers van een uurwerk tot de nok op den ondersten ring stuit tegen den nok van de tafel en de buis is getempeerd voor den gewilden brandtijd. Om nu echter dien brandtijd in verband met den afstand te kunnen corrigeeren, bestaat nog een bijzondere voorziening, waardoor kleine wijzigingen in den gestelden hoek kunnen worden gebracht. 938

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 40