Een der eerste automatische tempeertoestellen was een tempeer- sleutel. Fig. I en II. De bovenste stelring (I en II, 1) heeft een wijzer (II, 2) en een nok (II, 3) voor de uitfreezing van den sasring en ligt draaibaar op den ondersten stelring (I en II, 4) waarop de verdeeling is aangebracht. Door draaien aan den knop (1 en II, 5) van het handvatsel wordt de wijzer op de gewilde deelstreep gesteld, waarna door het om leggen van de pal (II, 6) eener kieminrichting de beide stelringen onwrikbaar met elkander worden verbonden. Tot het aanbrengen van correcties ligt in den ondersten stelring een tweede ring (I, 7), die een getanden rand heeft, waarop een stelschroef (I en II, 8) werkt, waardoor de beide onderste ringen ten opzichte van elkaar kunnen verschoven worden Op het benedenvlak van den binnensten stelring komen deelstrepen voor de correctie voor, terwijl op het ondervlak van den buiten stelring een merkstreep staat. Bovendien heeft de binnenste stelring aan de binnenzijde een veerende klink of pal (I en II, 9). De sleutel wordt zoodanig op de buis geplaatst, dat de nok (II, 3) grijpt in de uitfreezing van den sasring, terwijl het uiteinde van de zich in het handvat bevindende veerende stang (I en II, 11) in een diametraal daartegenover liggende uitfreezing vat. Hierdoor wordt een afschieten of afglijden van den sleutel bij het tempeeren voorkomen. Nu wordt de sleutel gedraaid tot de pal (9) stuit tegen den nok op de tafel der buis. De sasring heeft de beweging gevolgd en de hoek tusschen den wijzer (2) en het aanslagpunt van pal en nok stemt overeen met den gewilden brandtijd. Om den sleutel af te nemen, wordt de knop (5) van het handvat naar beneden gedrukt, waardoor het uiteinde van de veerende stang (11) vrijkomt van de uitfreezing van den sasring. Een ander toestel bestaat uit een kap met handvat of kruk en wordt op den kop van het projectiel geplaatst. Fig. lil, IV, V en VI. Dezelfde inrichting dus als aan de meeste meetinstrumenten wordt aangetroffen voor kleine verplaatsingen van de kijkeras ten opzichte van den cirkelrand. 939 TOESTEL VOOR ONZE VELD- EN BERGARTILLERIE. [Oct. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 41