Oct. 1914] Automatische Tempeertoestellen en Één Tempeer- Onder in het toestel bevindt zich .een smalle ring (III en V, 2) met deelstrepen (III, 3) voor de correctie. Hierboven ligtdebreede bovenste stelring (III en V, 4), waarop de deelstrepen voor den afstand (III 5). Door openingen in den wand van de kap zijn beide verdee lingen voor een deel te zien. Ook hier heeft de onderste stelring (2) een getanden rand, waarop een stelschroef (IV en VI, 6) werkt. De bovenste ring (4) heeft een lossen getanden rand (III, IV en V, 7) waarop de stelschroef (IV en VI, 8) werkt. Middels de koppelaars (III, IV en V, 9) wordt de bovenste ring (4) onwrikbaar aan den wand van de kap verbonden. Die koppelaars hebben elk aan de onderzijde een tand en worden door een spiraalveer naar buiten gedrongen, zoodat steeds een dier tanden vat in een uitsnijding tusschen de tanden van den bovenrand (7). Hierdoor wordt een onwrikbare verbinding tusschen den bovensten stelring (4), die aan het deksel van de kap is vastgeklonken, verkregen. Worden de koppelaars (9) naar binnen gedrukt, dan kan het deksel met bovenstelring (4) door den klink (10), onafhan kelijk van de overige deelen van het toestel, versteld en ongeveer op de gewenschte deelstreep gesteld worden. Door de koppelaars te laten uitspringen is de ring (4) weer vast met de kap verbonden en wordt de juiste stand verkregen door middel van de bovenste stelschroef (8). Correctie wordt aangebracht door draaien aan de onderste stel schroef (6), waardoor de onderste stelring (2> verschuift. Een pijltje boven op de kruk (10) geeft de ligging van den nok of neus (11) van den bovensten stelring aan en vergemakkelijkt het vinden van de overeenkomstige uitfreezing van den sasring bij het plaatsen van de kap. Een inrichting voor het afschieten of afglijden van het toestel is hier niet noodig. De nok op de tafel van de buis wordt gepakt door twee pallen (VI 12) in stede van slechts tegen een klink te stuiten. Hierdoor kan, door na het tempeeren de kruk kort en krachtig terug te draaien, worden nagegaan of het stuiten der draaiing werkelijk door den nok, dan wel door andere oorzaken plaats vond. Van deze automatische tempeersleutels en kappen kwam men tot de toestellen, zooals thans onze veldartillerie ook heeft. Het grondidee blijft hetzelfde. Het tempeeren geschiedt door draaien aan een zwengel. Deze toestellen zijn echter zwaar en worden 940

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 42