beschrijving van de tempeermachine niet sparen, omdat hieruit blijkt hoe gecompliceerd en hierdoor hoe fragiel zoo'n toestel is. Bij het tempeeren der buizen speelt zich het volgende af. Nadat de stelringen met de stelschroeven op den gewilden af stand en correctie gesteld zijn, wordt de patroon, of liever het projectiel, met den kop omlaag in de machine gestoken. De zwengel wordt daarna eerst kort achter- en daarna een geheelen slag om voorwaarts gedraaid. Tijdens deze beweging grijpen de pallen van den bovensten stelring den nok van de tafel der buis en doen het projectiel meedraaien. De pal van den ondersten stelring wordt door den cylinder tegen den sasring gedrukt, zoodat zij op een gegeven oogenblik in de uitfreezing van den sasring schiet en deze in tegengestelde richting van het projectiel, of liever van de buis, doet draaien, totdat de cylinder tegenover zijne holte in den ring komt, waardoor de pal terugspringt en de sasring vrij komt. Verder doordraaien van den zwengel kan niet, omdat zijn arm dan tegen het aanslagstuk komt. Bij de tempeermachines voor twee of drie projectielen tegelijk zijn de stelringen in de verschillende openingen voor de projec tielen door tandraden verbonden en worden alle tegelijk door draaien aan stel- en correctieschroef en zwengel verschoven. Bij gebruik van dergelijke toestellen kan de grootste vuursnel- heid worden bereikt. Doch de tempeermachines zijn teere toestellen, zeer gecompliceerd, uit vele onderdeelen bestaande, welke alle aan slijtage en démontage onderhevig zijn, en eischen zeer zorgvuldige behandeling. Door slijtage of minder zorgvuldige behandeling werken de machines minder zuiver en worden onbetrouwbaar. Haperingen komen ook licht voor, zoodat men bij een stuk behalve over een tempeerma chine bovendien nog over minstens één automatische tempecrskutel moet kunnen beschikken. Verder zijn automatische tempeermachines zeer duur Voegt men nu aan al deze nadeelen nog toe het groote gewicht 8 a 10 KG., waardoor automatische tempeermachines bij draagbaar geschut, waar op iedere K.G. gewicht of last moet worden gezien, niet kunnen gebezigd worden, dan rijst de vraag of men niet beter, en zeker goedkooper, af is, door aan elk stuk twee tempeerkappen in stede van een tempeermachine en een tempeersleutel toe te voegen. 943 TOESTEL VOOR ONZE VELD-EN BERGARTILLERIE. [Oct. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 45