Oct. 1914 Automatische Tempeertoestellen en EénTempeer- het tandrad (5) liggende om den bovensten stelring, waardoor rad en ring weer onwrikbaar verbonden zijn. De juiste instelling wordt nu verkregen door draaien aan de bovenste stelschroef (9), die op het tandrad (5) werkt. Om correcties aan te brengen, draait men aan de onderste stel schroef (15), welke werkt op den getanden buitenrand van den ondersten stelring (3), tot de gewenschte deelstreep der correctie- verdeeling staat tegenover het merkteeken onder op het kleine venster in den wand van de kap aangebracht. Om de kap te bezigen voor het tempeeren van buizen voor veldkanonnen, wordt de stift uit het bevestigingsschroefje (14) getrokken, de schroef losgedraaid en de ring verschoven, tot de punt der schroef in een andere uitfreezing van den ring komt, waarna de schroef wordt aangedraaid en met de stift vastgezet. In het groote venster is dan zichtbaar: „Vd. L/30". Om een buis te tempeeren, wordt de kap, zoodanig op den kop van het. projectiel geplaatst, dat de uitfreezing van den bovensten stelring grijpt over een nok op den sasring, waarbij de pijl op de kruk aangeeft op welke hoogte binnen in de kap zich die uitfreezmg bevindt. Daarna wordt de kap middels de kruk krachtig naar beneden gedrukt en tevens zoolang naar rechts gedraaid, tot de pal (18) van den ondersten stelring stuit tegen den nok op de tafel der buis. Het tempeeren heeft dan plaats gevonden en kan de kap op een ander projectiel geplaatst worden. Eenige automatische tempeerkappen werden tegelijk met de proefka- nonnen L/20 uitgezonden, evenals eenheidsprojectielen van de modern ste constructie met de viervoudige buis, volgens onze constructie. Omtrent den stand der proeven met het proefgeschut lichtte ons Tijdschrift ons in. Hoe het gegaan is met de projectielen, buizen en tempeerkappen is ons tot nu toe onbekend. Werden ze beproefd, werden bij die proeven gebreken of nadeelen ontdekt? Een open vraag Ware het niet wenschelijk, daaromtrent inlichtingen te verstrekken, opdat gebreken zouden kunnen worden geelimineerd, aan nadeeien worden tegemoet gekomen of deze weggenomen? 946 1) I. M. T. 1913, II. blz. 963.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 48