Aanmoedigend is een dergelijke behandeling van zaken zeker niet en de oplossing van dergelijke vraagstukken wordt er niet verder door gebracht, de techniek er niet door gebaat. Op 't oogenblik hebben de buizen onzer projectielen op de sasringen eene verdeeling voor afstanden in meters. In den Russisch- Japanschen oorlog werd van de meterverdeeling door de Japanners gebruik gemaakt om de plaats van goed gedekt opgestelde en daardoor onvindbare batterijen op te sporen. Zij bepaalden met het kompas het asimuth van de lange voren of groeven der aanslagen van projectielen en lazen op de ongesprongen buizen den afstand af. Door deze twee factoren kon men dan op de kaart vrij nauwkeurig de plaats der batterij bepalen. Men moet voor dergelijke verrich tingen wel koelbloedig zijn en Japansche zenuwen hebben! Doch ze leverden het dan toch maar Om het toepassen van dergelijke middelen in de toekomst tegen te gaan, staan verschillende wegen open. Ten eerste détoneert de kop of buis van een modern eenheids projectiel bij den aanslag, doch het kan altijd voorkomen, dat koppen of buizen niet tot springen komen. Wordt nu echter op de sasringen een verdeeling in stede van voor afstanden, van voor brandtijden of seconden genomen, dan kan men wel den brandtijd aflezen en hieruit met behulp van de schootstafel waarvan iedere behoorlijk vijand zich reeds in vredestijd voorziet nog de afstand worden bepaald, dus baat ook dat middel weinig. Waar echter als bij ons veld- en bergartillerie dezelfde projectielen verschieten, het vuur dier batterijen in de toekomst hetzelfde zal zijn d. i. dat ze naast en met elkander tegenover dezelfde doelen zullen optreden is niet na te gaan of men te doen heeft met den langeren brandtijd van een projectiel uit een bergV&non, dan wel met den korteren van dat uit een veldkanon en is dus een seconde- verdeeling voor ons als aangewezen. Sommigen willen verder gaan en achten eene verdeeling voor afstand of tijd op de sasringen overbodig, omdat in de toekomst toch slechts met automatische tempeertoestellen getempeerd zal worden en op die toestellen de verdeelingen voor afstand of tijd als thans op de sasringen voorkomen en ze op de buizen niet noodig zijn. A. J. Gooszen. 947 TOESTEL VOOR ONZE VELD- EN BERGARTILLERIE. [Oct. 1914. I. M. T. 1914. 63.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 49