Indische Tactiek? [Oct. 1914 uitgesloten zijn, de beschrijving door schrijver gegeven van een kaartblad herinnert sterk aan de omgeving van Weltevreden en Mr. Cornelis in het gebergte kan een verdediger op talrijke uit- zichtbiedende punten desverkiezend reeds op groote afstanden het vuur openen om den aanvaller het gebruik van de wegen te ontzeggen. 4e. Dat de gevechten als regel een korter verloop zullen hebben, komt ons weinig waarschijnlijk voor, aangezien juist het terrein buiten de wegen de bewegingen der troepen, en in het bijzonder van de artillerie en voertuigen, belemmert. 5e en 6e. Hiermede gaan wij volkomen accoord, maar besluit vaardigheid, een juist begrip van zelfstandig handelen en innig samenwerken zal men wel voor ieder leger wenschen. Onze voor schriften vestigen hierop dan ook ter dege de aandacht. 7e. Het beoefenen van verrassende ontmoetingen is zeer zeker hoogst nuttig, maar de elementaire oefeningen in den aanval en de verdediging, zelfs van het door schrijver zoo verfoeide „stelling nemen" moeten hieraan onvermijdelijk voorafgaan. 8e. Tegen deze laatste conclusie hebben wij geen bezwaar, oefeningen in het optreden in onderling verband van verschillende afdeelingen zullen ongetwijfeld nut afwerpen. Bij de toepassing in de werkelijkheid bedenke men evenwel: „lm Kriege verspricht nur das Einfache Erfolg". Thans onze beschouwingen samenvattende, komen wij tot de conclusie, dat het terrein, waarin wij vermoedelijk een gelijkbewa- penden en georganiseerden tegenstander zullen moeten bestrijden, gemiddeld wel wat moeilijker is dan in Europa, doch dat hieruit noch de noodzakelijkheid, noch zelfs de wenschelijkheid voortvloeit van eene bijzondere wijze van strijdvoering of van een speciale Indische tactiek. Men moge hier en daar met de samenstellers van onze tactische voorschriften van opvatting verschillen, deze bieden echter ruimschoots vrijheid, dat een aanvoerder zich nimmer door eenige bepaling verplicht zou achten om van den hem door het gezond verstand aangewezen weg af te wijken. Juist om van die vrijheid een oordeelkundig gebruik te kunnen maken, moet het verstand worden gescherpt, hetgeen slechts bereikt kan worden door studie, in de eerste plaats van de krijgs geschiedenis. E. SlEBURGH. 953

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 55