van Mix en Genest. [Oct. 1914. De armen der omschakelaars moeten in den ruststand op het knopje 1 staan. Heeft men elkaar opgeroepen, dan zet men den hefboom op het knopje 2, waardoor de microfoonleiding gesloten wordt en tevens de telefonen in- en de oproepinrichtingen uitgeschakeld zijn. Het telemicrofoontoestel is geheel geborgen in een zwart lederen tasch, die met behulp van riemen op den rug kan gedragen worden. Aan de vóór- en buitenzijde van het omhulsel bevindt zich een scheede, waarin een baj )net van aluminium steekt. Deze bajonet dient tot het maken van een aardverbinding en is daartoe door middel van een snoer vaa geïsoleerd koperdraad met den aardknop van het toestel verbonden. Opent men de tasch, dan ziet men een met zwart leder overtrokken dekplankje, waarop verschillende klemschroeven zijn bevestigd en waaruit eenige snoeren komen, (figuur 6.) Een ruimte naast het dekplankje dient tot berging van de hoofd telefoon HT, die door twee veeren V wordt vastgeklemd. Op het dekplankje zien we dan vier klemschroeven, met vier bijbehoorende stopgaten, gemerkt Li, L2, L3 en Li, welke dienen ter bevestiging van den uit te leggen kabel, meer bekend als de klemmen ter bevestiging van de luchtlijnen. Elk der klemschroeven is bevestigd op een afzonderlijk, op het dekplankje aangebracht, geïsoleerd metalen plaatje, voorzien van een gat, bestemd tot het plaatsen van een metalen stop si, S2 of S3, die door middel van snoeren in geleidende verbinding staan met de toestelgeleidingen. Aangezien het toestel voorzien is van drie stoppen met snoer, kunnen op de boven beschreven wijze, één, twee of drie stations gelijktijdig worden verbonden, die dan ook onderling met elkaar kunnen spreken. Bovendien is op het dekplankje nog aanwezig een metalen plaatje met gat a, waaronder, en daarvan en onderling geïsoleerd, zijn aangebracht vier metalen veertjes, onderscheidenlijk in verbinding met de klemschroeven L\, L2, L3 en I4. Door het plaatsen van één der stoppen in dat gat kunnen dus vier stations tegelijk worden aangesloten. De klemschroef E is bestemd voor het daaraan vastmaken van eene aardgeleiding, voor het geval men geen gebruik kan of wenscht te maken van de bovenbedoelde bajonet. Op twee klossen p en 'q, aangebracht op het dekplankje, rust 903

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 5