Oct. 1914.] Uit de Practijk. Om uit te doen komen, dat vooral op de kleine afstanden de begrippen goed, middelmatig en slecht schutter geen vastheid geven, diene het volgende. Aan de Normaalschietschool dicteerde men ons bij de behan deling van het gevechtschieten, dat „de trefkansrekening in verband „met de diepte der trefferruimte voor een onbepaald breed en 1.10 „M. hoog doel, leert, dat verwacht mag worden, bij ligging van het „G. T. in het midden der T. R.", op de verschillende afstanden voor middelmatige schutters zóóveel treffers en dat zeer goede en slechte schutters resp: het dubbele en de helft van dat treffers kunnen behalen. Toen nu bleek, dat op 300 M. op dat doel door m. m. schutters 80.5 treffers verkregen kon worden, merkte een onzer op, dat dan zeer goede schutters 163 treffers zouden behalen, waarop werd gedicteerd, „Op kleine afstanden gaat deze regel niet op. „Hoewel voor alle gevallen niet geldig, is deze regel voor het „gemak aangenomen." Met een voorbeeld werd toen aangetoond, dat met een doel- hoogte van 0.40 de regel wel op ging, want dan kregen m. m. en zeer goede schutters resp: 39.2 en 78.4 o/o Ook de mededeeling in de 2e al: op blz: 585, luidende: „volgens „het in 23 van het aanh: S.V.I. genoemde voorbeeld behaalt men „bij een snelheid van 18 schoten in de minuut maar ongeveer 2/3 „van het procent treffers, dat bij langzaam vuren verkregen wordt", geeft niet zuiver weer, wat in 23 staat. In die tracht men enkel aan te toonen, dat met een grooter aantal patronen bij een sneller vuur hetzelfde resultaat verwacht mag worden als met een geringer aantal patronen bij langzamer vuur, of, zooals ik in mijn dictaat, dat die aangelegenheid behandelt, lees: „dat vuuruitwerking met de toename van snelheid niet altijd behoeft „te verminderen". Zoo werd ons geleerd, dat in het Italiaansche S.V.I. voorkwam, „dat met de vuursnelheid van 12 a 14 schoten in de minuut ±2/3 „van het treffer behaald wordt van hetgeen met 5 a 6 schoten „in de minuut bereikt zou kunnen worden". Hieruit ziet men, dat, door de vuursnelheid van 5 schoten in de minuut te verdubbelen, de uitwerking gerekend wordt te verminderen met '/3- Nu zegt 23 aanhS.V.I. niet, dat door de vuursnelheid te verdrievoudigen 958

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 60