Oct. 1914]. Uit de Practijk. De eischen, die men stelt, worden omgezet in eischen op een of andere schijf, in een bepaalde houding of binnen een zekeren vastgestelden tijd. De menschen, die bij een compagnie het beste schieten, moeten door eenige oefening trachten daar aan te voldoen en als er per compagnie een 8 a 10 tal S. S. zijn, dan is dat al zeer bevredigend. Een enkele mislukking in de resultaten eener S.S. proef mag toch nog niet als bewijs gelden, dat de gestelde eischen niet deugen. Blijven resultaten op den duur uit, dan eerst zullen de eischen lager gesteld moeten worden, terwijl dan een instelling van S. S. lste en 2e kl., waarvan de lste kl. groote voordeelen genieten, wellicht nuttig zou zijn om de animo voor ernstige oefening te verhoogen. b. Schrijver heeft groote bezwaren tegen het aannemen, dat de spreiding van een middelmatig schutter tweemaal de normale spreiding bedraagt en wij zouden het ook met hem eens zijn, indien werkelijk geen andere factoren dan de menschelijke fantasie daartoe geleid hadden. Die opvatting lijkt ons echter te naïef. Bovendien blijkt uit de inlichtingen, dat van een S. S. slechts geëischt werd, dat hij zijn schoten bracht binnen een schijf, die voor 4,8 resp. 4,5 maal de normale spreiding ruimte liet. De ervaring van de laatst gehouden S. S. proef leert, dat van rond 10000 geoefende geweerschutters er 1200, dus 12 °j0 door de compagniescommandanten werden aangewezen om aan de proef deel te nemen en dat hiervan 400 of 4»|0 alle treffers in de schijf brachten in gemiddeld 30 '/2 sec. De prac tijk bewijst dus, dat aan den juistheidseisch zeer goed voldaan kan worden, dat echter de daarmede gepaard gaande tijdseisch van 22 '/3 sec. (dit volgt uit het waardeeringsgetal) ditmaal nog te zwaar was. Wil men daaraan tegemoetkomen dan zou dus de toegestane tijd en in verband daarmede het waardeerings getal verhoogd kunnen worden. Het is echter geen bovenmatig zware eisch, dat een S. S. op 2C0 M. al zijn schoten binnen een schijf van 1.60 x 2.40 M. moet brengen! De tweede oefening bleek, zooals gevreesd (blz. 586), te zwaar. Ook hier bleek de tijd te kort om in verband met de staande houding 5 treffers te krijgen. Aan den juistheidseisch is echter 962

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 64