Uit de Practijk. [Oct. 1914. best te voldoen. Schr. neme eens de proef bij zijn eigen compagnie en love bijv. f 1. premie uit voor ieder, die binnen 30 sec. 5 treffers krijgt in S. S. schijf no. 3 op een afstand van 300 M. houding naar keuze. Bij de tweede oefening van de laatst gehouden S. S. proef is onzinnig snel geschoten; een groot deel der schutters schoten hunne serie in 10 a 12 sec. met een pover resultaat. c. Dat de 23 van het Aanh. S. V. I. niet geschreven is voor het doel, waarvoor zij op blz. 585 gebruikt werd, zal wel weinig aandachtigen lezers ontgaan zijn. Maar, waar de daar genoemde factor overeenkomt met de elders vermelde gemiddel den, is kortheidshalve gebruik gemaakt van het eigen voorschrift. Wellicht ware het beter geweest zulks er bij aan te teekenen. d. Het is waar, dat de nieuwe methode voor oorlogsschutters in het algemeen aan de nauwkeurige breedterichting minder gewicht hecht. Niettemin zal het op het gevechtsveld een enkele maal voorkomen, dat beperking der breedtespreiding van veel gewicht is en voor die speciale opdrachten bezigt men dan S. S. Zoo'n S. S. moet dan met het eerste schot tref fen, want daarna verdwijnt als regel het doel voor goed. Hoe lang hij daarbij richt is betrekkelijk van ondergeschikt belang. Dit beginsel moet in de tweede oefening tot uitdrukking komen. Nu is het zeker onaangenaam voor een man, dat, als hij alleen tot oorlogsschutter is opgeleid, dus met ruwe breedterichting, hij bij een proef plotseling die breedterichting moet beperken, maar a qui la faute? De C. Ct. moet de daarvoor geschikte elementen opleiden tot S. S., dus ook hun leeren desgewenscht in de breedte de spreiding te beperken. Dat de S. S. proef de toetsteen is, waarmede het opleidings systeem wordt gecontroleerd, is o. i. onjuist. Daartoe dienen eerder het prijsschieten en de legerwedstrijden. De S. S. proef dient, evenals de proef voor seiner bijv., om personen met speciale kundigheden uit het geheel uit te zoeken en hiervoor dient de tweede oefening, terwijl de eerste oefening dient om na te gaan of de man ook als oorlogsschutter bedreven is. Beide oefeningen samen huldigen het denkbeeld, dat niet de eene vaardigheid ten koste van de andere mag zijn verkregen. Red. 963 I. M. T. 1914. 64.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 65