Overzicht van eenige Tijdschriften. [Oct. 1914. ting is, daarover oordeelen de schrij'vers op taktisch gebied ver schillend. Onze gevechtshandleiding geeft een scherpe definitie van wat daaronder wordt verstaan. S. is van meening, dat men in taktischen zin geen onderscheid moet maken tusschen omtrekking en omvatting en merkt dan op, dat een omtrekking een strate gische, een omvatting een taktische handeling is. Ook deze oplossing lijkt ons niet juist. Of wij dan soms een betere weten Dat niet, maar we zouden de oplossing willen zoeken in de gewone, dagelijk- sche beteekenis van het woord omvatten. Wanneer we iets om vatten staan we met ons lichaam tegen het te omvatten voorwerp en grijpen met een deel (deelen) van ons lichaam, den arm (de armen) om het voorwerp. Op die wijze kan de beteekenis van de handeling in een voorschrift worden aangegeven. Maar dan moet er niet scherp worden gedefinieerd, want dan sluit men, vooral als men in zoo'n defenitie nog met vette letters werkt, vele gevallen uit, die toch eigenlijk bij de omvattingen moeten worden onder gebracht Luitenant A.J. P. Zonnevylle behandelt „De compagnie als spits". Even wordt er aan herinnerd, dat we volgens de jongste wijzi gingen op het Nederlandsche V. V. aldaar onder spits iets anders verstaan dan bij ons. Zoo marcheert aldaar één Bataljon b. v. met een voorhoede van één compagnie, welke dan spits heet. Van daar, dat in het hier behandelde geval een linker- en een rechterzijtroep, elk ter sterkte van één sectie door de spits wordt uitgezonden. Als laatste artikel van deze aflevering vermelden we een studie van luitenant S. J. C. Oly, getiteld: „Berekening over de vuurkracht eener sectie". Schijnbaar is het een onbegonnen werk, zoo begint S. zijn opstel, om de vuurkracht van een sectie onder cijfers te willen brengen. Iedere berekening daaromtrent draagt een speculatief karakter. Maar toch heeft zoo'n berekening, zooals S. ook opmerkt, ook reëele waarde, n.l. als vergelijkingsbasis. Als zoodanig moet dan ook dergelijke arbeid worden opgevat, evenals b.v. het werkje „Zum Problem der Feuerüberlegenheit" von Kornelius Bernatsky, e.d. 971

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 73