Oct. 1914], Overzicht van eeniqe Tijdschriften. De Militaire Spectator, 1914 No. 8. In het aanvangsartikel „de Balkanoorlog 1912-1913" wordt voortgegaan met de beschouwingen over den slag van Luie Burgas (slag aan de Karagatsj Dere). In het bijzonder wordt aandacht gewijd aan de gebeurtenissen op den Turkschen rechtervleugel, waar het 11Ie Turksche leger, onder Commando van Mahmoed Moektar rasja, optrad. Talrijke bevelen en rapporten, voorkomende in het werk van genoemden legerbevelhebber „Mon commandement au cours de la campagne des Balkans" worden door S. nader be sproken. We staan verbaasd over het grenzelooze optimisme van Mahmoed Moektar, een optimisme, dat, ware het oorlogswerktuig van de Turken in een ietwat minder deplorablen toestand geweest zeer zeker dat leger ten goede zou zijn gekomen. Maar uit de berichten en bevelen van M. M. kunnen we tevens de les putten, en dat is in 't bijzonder weer thans van belang dat we heel voorzichtig moeten zijn in het beoordeelen der waarde van telegrafische meldingen, die ons gedurende de oorlogsgebeur tenissen bereiken. Op 1 November 1912 feliciteeren de commandanten van het IN en IIIe leger elkaar wederkeerig met het behaalde succes en den volgen den dag vlucht het heele Turksche leger in een niet te stuiten paniek naar de Tsjataldsja linie. Een tweede, niet minder belangrijk artikel over den Balkanoorlog treffen we aan in de beschouwingen van den luit', kolonel-inten dant G. C. A. Harsveldt. Het artikel luidt: „Herinneringen en indrukken van het Grieksche Intendancewezen", en is ontleend aan een studie van een paar Zweedsche officieren (een Intendant en een Stafofficier), die den oorlog aan Grieksche zijde volgden. artikel geeft ons een goed overzicht van de Inrichting van het Grieksche etappewezen. Van belang is wel wat S. aanteekent over het gebruik van auto mobielen. In de maand December, dus 2'/2 maand na het begin der operatien, was er nog slechts een klein deel van de in dienst gestelde auto's in gebruik. Het overgroote deel was defect en onbruikbaar. Men vergete echter niet, dat de wegen in de Balkanstaten in 't algemeen niet erg schitterend waren. Toch zal het goed zijn, om te allen tijde op een groote reserve, zoowel aan personen-, als vrachtauto's te rekenen. 972 x

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 74