Ouerzicbt Dan eenige builenlandsche Tijdschriften, Schw. Mil. BI. Juliheft bevat een artikel over het schieten van art., waarin gewezen wordt op den eisch, alles uit te schakelen wat eigenschappen eisht, die niet ieder normaal mensch bezit, alle vredeskunstjes zijn uit den booze en de schrijver zegt daaromtrent Es 1st aber zu dem noch eine grosze praktische und psychologische Sünde, weil dadurch der Glaube an etwas geweckt wird, das im Kriege in den ersten Stunden jammerlich zusammenbrechen musz." Schrijver waarschuwt tegen het vuren op te groote afstanden (zooals de Russ. art. dat stelselmatig in den R. J. oorlog deed, en ook in den Balkanoorlog plaats greep), omdat dan de waarneming te^ lastig wordt. Hij wijst verder op de noodzakelijkheid van con- tröleschieten, als niet voldoende aanslagen en lage springpunten onder het voortgezet vuur voorkomen, vooral omdat in de opwinding van den strijd de kans zeer groot is, dat bij het bepalen v.d. spring- hoogte gedurende het inschieten foutief is afgelezen, met als gevolg een te hoog en dus doelloos werkingsvuur. Is op de kam van een rug, waarachter het doel is opgesteld, ingeschoten, dan zal te hoog schieten vaak voorkomen, doordat het doel iets lager staat dan de kam, de schrijver vindt het voorkomen van talrijke lage spring punten dan ook geenszins een ernstig nadeel. Tenslotte zij vermeld, dat de schr. krachtig aandringt op een veelvuldige beoefening van het directe naast het indirecte richten. Het volgende art. handelt over het gebruik van versterkingen onder Napoleon. Ze waren voor hem steeds middel, nooit doel. Nooit is hij onder den invloed van vestingen gekomen, zooals Mack (Ulm 1805) en Bazaine (Metz. 1870) en er met zijn veldleger aan blijven hangen. In dit opzicht hebben de Franschen meesterlijk Napoleons principe gevolgd, zonder bedenken zijn Namen, Rijssel, Maubeuge, la Fére, Laon, Reims en vermoedelijk tijdelijk ook Ver dun aan hun lot overgelaten en zijn de legers, toen dit noodzake lijk was, teruggegaan, om niet partieel geslagen te worden. Uit: „Een programma voor art. schietoefeningen" vermelden we: de schietoefeningen moeten dienen om de art. zoowel tact. als techn. te bekwamen; toevoeging van inf. afdeelingen aan schietende artil lerie zou dit oi. zeer bevorderen. Aan het bevuren van vliegtuigen moet de noodige aandacht wor den gewijd, terwijl zoo mogelijk opstellingen moeten worden inge nomen, welke niet of althans moeilijk door vliegtuigen bemerkt kunnen worden. Moet ter uitvoering van een schietopdracht tij- 974

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 76