Oct. 1914.] Overzicht van eeniqe buitenlandsche Tijdschriften. uitladen; verder gebruik van uitneembare, in vredestijd opgelegde en op talrijke stations voorbereide, laadplaatsen. Voor ons vervoer bij of na concentratie treden deels andere eischen op den voorgrond. Waar bij ons het aantal treinen niet zoo groot is, zou het vervoer bespoedigd kunnen worden door grootere treinsnelheid (hiertoe is aanschaffing van daartoe geschikt materieel noodig), door nachtelijk vervoer, door instelling van een bloksysteem. Van dit laatste zou alleen voordeel te trekken zijn, als de laad-en losgelegenheden verbeterd werden. M. Wochenbl. 92-97. In dit periodiek zijn artikelen over Rusland schering en inslag, wel curieus in verband met de Duitsche vredelie vendheid. In 92, artikelen over den strijd tegen den alcohol in Rusland en over de geringe militaire waarde van de Donkozakken. In 91, een opstel over het Fr. inf. reglement, een tactiekopgave voor Cav. bij Chateau Salins, nu wel bekend, en een uit de Echo de Paris overgenomen artikel over Duitsche reserves. No. 94 brengt een opstel over seinen, waarin aan de methode de Lange de voorkeur boven het morsesysteem gegeven wordt, waar de schrijver tenslotte zijn eigen seinmethode als het beste aanprijst. O. i. is de methode de Lange door zijn buitengewone eenvoudigheid als 'tware aangewezen voor alle seiners, die niet dagelijks geoefend worden. Als men het boekje leest, kan men onmiddellijk seinen zonder staatje of dergelijke ezelsbruggetjes. Hetzelfde nummer geeft nog een interessant artikel over verliezen, die aanvallende cavalerie van vuur te lijden kan hebben. No. 95 bevat een artikel over de Russische „Lawavorm" en hare bestrijding, verder een uit „le Gaulois" overgenomen artikel: „Un plan austro-allemand contre la Russie et la France", dat curiositeitshalve door de redactie M. W. B. is opgenomen; achteraf blijkt intusschen, dat van de curieuse zaken die in het „plan" voorkwamen, er sommi ge nu volkomen bevestigd zijn, zooals het zenden van Oostenr. troepen naar den Elzas en Duitsche troepen naar Galicië. Verder bevat No. 95 een artikel over den Eng. gen. staf. In No. 96 vinden we een uitgebreid opstel over de Russische schietopleiding. We bepalen ons er toe met te vermelden, dat volgens het voorschrift ook de officieren zich met het wapen blijven oefenen, terwijl hunne geschiktheid als vuurleider te vergrooten is door: onderwijs in ballistiek, oplossen van schietproblemen in het terrein en op de kaart, instructieschieten en oefeningen in het schatten v. afst. O. i. kan het eerste gevoegelijk achterwege blijven, de overige middelen tot het vormen van goede vuurleiders verdienen zeer zeker navolging. 976

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 78