Overzicht van eeniqe buitenlandsche Tijdschriften. [Oct. 1914. Over het geheel maakt het Russ. voorschrift een modernen indruk, hier en daar is het o. i. te kunstmatig (b. v. schieten in het gevecht tirailleur na tirailleur v. d. vleugel af, van elk rot telkens een man vuren). No. 96 bevat verder mededeelingen over het vliegwezen en mechanische tractie in Engeland en over het groote getal deser teurs van het Fr. leger. In No. 97 geeft von Tettau eene bespreking van een Fr. oordeel over de Russ. aanvoering en Russ. cav. in den R—J oorlog. Het oordeel, waarmede v. Tettau geheel instemt, is vooral niet gunstig voor de Russ. cav. Zoowel de Fr. schrijver als von Tettau zijn van meening, dat voor een goed geoefende en goed aangevoerde cavalerie nog een uitgebreid veld van werkzaamheden aanwezig is, ook als vechtwapen in den slag. Daarna volgt het een en ander over het Russ. officierskorps; het oordeel is ook hier verre van gunstig. Vermelden we ten slotte nog, dat vóór den oorlog in Engeland de werving voor het leger zeer onvoldoende resultaten zou gegeven hebben. Art. Monatsh. No. 90 is eene zeer belangrijke aflevering van dit uitmuntend geredigeerde tijdschrift. We noemen hier een art. v. Rohne over zware artillerie, waarin de schrijver een Fr. art. over dit onderwerp vertaalt, met welk Fransch oordeel Rohne vrijwel geheel instemt. Het komt op tegen de verkeerde voorstellingen, die omtrent het nut en gebruik der zware art. bestaan. Zij moet voor bepaalde doeleinden benut worden en niet worden aangewend, waar veldart. evengoed gebezigd kan worden, omdat ondanks alle beweringen en toepassing van mechanische tractie, de zware art. altijd veel minder bewegelijk is dan veldart. Alle uitbreiding van zware art. ten koste der veldart, wordt uit den booze verklaard. De zware art. is te benutten voor het vuren op afstanden, waarop veld-kanon en -hw. te kort zouden schieten d.i. boven 5000 M., verder voor het vernielen van sterk weerstand biedende doelen, ter wijl v. d. groote dracht met succes gebruik gemaakt kan worden om zoo gewenscht ver zijwaarts gelegen gedekte opstellingen in te nemen, om van daaruit het doel echarpeerend te bevuren (zie in verband hiermede b. v. blz. L 69 der Aflev.). Gebruik ter versterking of vervanging van het veldkanon is hoewel niet uitgesloten, in principe verkeerd, omdat eene dergelijke versterking veel beter en voordeeliger verkregen wordt door inplaats van dit zware art. misbruik, veldart. te benutten. In een ander artikel vinden we iets over het schieten over dekkingen waarin betoogd wordt, dat de art. altijd zoo dicht mogelijk achter de dekking opstelling moet kiezen als met hare taak overeenkomt, alsdan heeft zij max. dekking tegen vlakbaan- 977

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 79