Oct. 1914.] Overzicht van eenige buitenlandsche Tijdschriften. Garnizoensmanoeuvres beoogen hetzelfde voor detachementen uit alle wapens bestaande, die zich öf aangeleund óf op een vleugel bevinden, dus steeds optredende in grooter verband. Verder bevat de aflevering mededeelingen omtrent het „Militar flugwesen in Oost.-H. en omtrent de wijze van melden uit vlieg tuigen in Rusland. In het supplément No. 183 van de Int. Revue vindt men een art v. Rohne over de beteekenis van art., verder beschouwingen over de spoorwegen in de verschillende Balkanoorlogen en eenige lessen uit den R. J. zeeoorlog. Uit het art. v. Rohne halen we hier slechts aan het bekende feit, dat hoe beter de inf. is, des te min der zij behoefte aan art. steun heeft en omgekeerd. Napoleon maakte meer werk en gebruik vrn zijne art., naarmate zijn inf. materiaal van minder kwaliteit werd. Voor ons moge het, met onze voor het grootste deel uit Javanen bestaande inf., eene aanwijzing zijn om te zorgen voor een relatief sterke artillerie, overvloedig van munitie voorzien. Omtrent dit laatste wordt medegedeeld, dat het gemiddeld (let wel) Russische munitieverbruik bij Liaujang per dag 400 schoten was en dat de munitie voor een dag in Duitschl. en Fr. resp. 400 en 580 schoten bedraagt Beiheft. No. 161 Intern. Revue bevat een opstel over het nieuwe Belg. leger, dat helaas al voor een belangrijk gedeelte niet meer bestaat. Typisch, in verband met de jongste gebeurtenissen is de volgende zin in het opstel: „Denn zu einem event. Durchmarsch durch Belgien würden die beiden Nachbarheere unter den heutigen Verhaltnissen (Juni 1914) sicherlich die beiden groszen Durchmarsch- linien nördlich und südlich der Maas-Sambrelinie benutzen In het kort worden de nadeelen v.h. in België bestaande ver dubbelingsstelsel besproken. De Mitr. O, welke tot het regiment inf. behoort en dus niet, zooals bij ons, als een soort apart wapen in het samengestelde verband is opgenomen, heeft de beschikking over 90.000 patr. hetgeen de schrijver onvoldoende acht. In elk geval is het nog heel wat meer dan de Ind. Mitr. Cie. medevoert. Vermeldenswaard is verder nog: „Die zahl der Intendantur— Generalstabs Regiments und sonstiger Sekretare ist auszerge- wöhnlich grosz zu nennen. Es ist dies aber nicht anders möglich bei einer Armee, bei der das Schreibwesen einen groszen Teil des Dienstes in Anspruch nimmt. Dat wordt van het Belg. leger gezegd maarb De Belg. divisie is ruim voorzien van gen. stafp'ersoneel2 hoofd- offn, 2 kapiteins en 5 toegev. off. We vestigen tenslotte de aan- 980

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 82