Overzicht van eenige buitenlandsche Tijdschriften [Oct. 1914. dacht op de aanwezigheid van telegraaf- en pioniertroepen op rij wielen in de Belg. divisie. No. 161 Journ. d. Sc. mil. bevat een interessant artikel over het vuren v. vd. art. over eigen troepen. 's Schrijvers conclusien zijn: A. Art. (A) welke op 1600 M. of meer het aanvalspunt (D) der inf. beschiet, kan hiermede in tijdv. doorgaan, totdat de eigen inf. (I) het doel tot 200 M. genaderd is; alsdan dient overgegaan te worden tot schokv., waarmede gevuurd kan worden, totdat. I D 150 M., daarna moet het vuur achterwaarts verlegd worden. Teneinde omtrent deze afstanden van 200 en 150 M. vóór D gegevens te bezitten, raadt de schr. battij. salvo's aan op den 50 M—grens minus 2(. 0 en minus 150 M., dan wel een seinverbinding tusschen I, en A. Staat A op grooteren afst., of schiet A. in schuine richting ten opz. v. de lijn I. D., dan wel is I lager gelegen dan de lijn A. D. dan kan de art. beschieting nog langer worden voortgezet. Staat echter I hooger dan de lijn A. D. dan zal eerder met vuren moeten opgehouden worden, in verband hiermede is dus een belangrijk domineerende opstelling van A. ten opz. v. D. een groot voordeel. Bij het aannemen v. de eigen afstanden zal weliswaar het art. vuur wel hinderlijk voor I. zijn en is zelfs de kans, op raken v. de eigen inf. hoewel minimaal niet geheel uitgesloten, doch de schrijver meent en o.i. terecht, dat dit nadeel, bij het groote mat. en mor. voordeel, dat door het lang bevuren van D door A. ver kregen wordt, in den koop genomen moet worden. B. Vóór de monding van art., welke op horiz. terrein, op 1600 M. of meer een doel D beschiet, bevindt zich een gevaarlijke zone van circa 500 M. Waarnemers, inf. of art moeten dus ev. minstens 500 M. afstand van A. nemen om vrij te staan van alle gevaar en hinder, hetgeen in dit geval noodzakelijk is, daar nu de reden, die in het geval A. noopte om een en ander in den koop te nemen, ontbreekt. Bevinden de troepen of waarnemers I zich hooger dan de lijn A. D., dan moet de afstand nog grooter genomen worden, bevindt 1 zich lager, dan kan de afstand belangrijk kleiner zijn. Staat A lager dan D, dan kan de afstand wederom kleiner, in het omgekeerde geval moet zij grooter genomen worden. Bij het Fr. kanon geeft in dit opzicht een -f- terreinhoek v 10°/oo een vermindering (vermeerdering) van den afstand van 500 M tot 200 (800) M. In het algemeen verdient het aanbeveling, dat troepen, die vóór vurende art. passeeren moeten, eerst vragen of zulks veilig kan geschieden. C. Het is noodzakelijk, dat de infanterie v. h. vorenstaande op de hoogte zij, niet alleen de officieren, doch ook de soldaat moet 981

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 83