Boekaankondiging en beoordeeling. Geschiedenis der lijfstraffen bij hei üederlandsche leger, door F. B. fl. 5abron, Gep. hl. Generaal, fldji. i. b. d. Dan B. (T. de Koningin. Schrijver, die ons al door menig geschrift heeft doen blijken van zijn buitengewone kennis en voorliefde voor de geschiedenis van het Nederlandsche leger, heeft met de behandeling van boven vermeld onderwerp wederom een steentje bijgedragen tot meerdere kennis van ons krijgswezen. Ongetwijfeld zal menigeen belangstellen in de wijzen, waarop vroeger de discipline werd gehandhaafd en kennis willen nemen van de oorzaken, die tot de opeenvolgende veranderingen van inzicht hebben geleid. De generaal vertelt ons, dat in 1590 de lijfstraffen gecodificeerd werden in den Artikelbrief ofte ordonnantie op de discipline mili taire en door een krijgsraad werden opgelegd. Willem de derde bracht daar verandering in door in 1687 een Reglement over de proccduren in zaken van geringe importantie vast te stellen, waarin aan den commandeerenden officier de bevoegdheid werd ge schonken om voor mindere fouten disciplinaire straffen op te leggen. In het reglement werden eenige lijfstraffen genoemd, die tot de mindere gerekend werden: spitsroede loopen, op het houten paard zitten, aan den paal binden, stokslagen en klingslagen. In Frankrijk werden de lijfstraffen in 1789 afgeschaft en na de om wenteling van 1795 bestond ook in ons land de neiging daartoe. Zoover kwam het echter niet. Wel werd in 1799 de Artikelbrief van 1590 ingetrokken, maar in het daarvoor in de plaats tredende Reglement van Krijgstucht of crimineel wetboek voor de Militie van den Staat bleven de slagen behouden. Deze slagen mochten echter geen stokslagen zijn, zij werden met de kling—of op andere wijze-toegebracht. In 1801 gaf het Vertegenwoordigend lichaam een decreet uit, waarbij de klingslagen werden afgeschaft en vervangen door rietslagen. Officieren en onderofficieren mochten echter in cas van kleine verzuimen van de kling gebruik maken en daarmede tot drie slagen voor eenzelfde verzuim tóedeelen. Grooter inconsequentie is moeilijk denkbaar! Koning Lodewijk Napoleon, een felle tegenstander van lijfstraf fen, deed in 1807 een Reglement op den inwendigen dienst, de 987

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 89