Boekaankondiging en beoordeeling. [Oct. 1914. politie cn de Krijgstucht van de Infanterie uitgeven, waarin geen enkele lijfstraf meer voorkwam. Door de inlijving in 1810 vervielen de hollandsche voorschriften, ook dat van 1799. Bij de herstelling van onze onafhankelijkheid in 1813 werd bo venbedoeld Reglement provisioneel weder ingevoerd tot tijd en wijle de nieuwe wetgeving zou zijn tot stand gekomen. Daarmede deden dus de lijfstraffen opnieuw hare intrede in ons leger. Een interressante beschrijving geeft de generaal van de tot standkoming van het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht in 1815, waarin de riet- en klingslagen behouden bleven voor de soldaten der tweede klasse. De Koning zelf was de voor naamste oorzaak daarvan. Herhaaldelijk werden later door de regeering pogingen gedaan om tot afschaffing van de lijfstraffen te komen, echter tevergeefs. Steeds werden de partieele voorstellen ter zijde gelegd en vervan gen door eene poging om tot algeheele herziening van de bestaande strafwetten te geraken. Het eenige gevolg is geweest, dat de lijfstraffen eerst in 1879 bij de herziening van het Crimineel wet boek en het reglement van krijgstucht werden afgeschaft. Het zou zeer zeker wel interressant zijn ook de lijdensgeschie denis der lijfstraffen in het Indische leger te leeren kennen, waar zij nog heel wat langer in gebruik bleven. Het werkje van den generaal Sabron, hierboven in zeer korte trekken geschetst, zij een ieder warm aanbevolen. Red. 988

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 90