van Mix en Genest. I Oct. 1914. Het geheel is op den bodem van het bakje vastgezet met een laagje mastiek l, aan de bovenzijde is het element door een deksel van bordpapier en lak gesloten. Hierin komen twee gaten voor om het element te vullen. De gaten worden afgesloten door gummistopjes. De koolstaaf is de positieve, de zinkplaat de nega tieve pool. De verbinding der onderdeelen is voorgesteld in figuren 11a. en 11b. Figuur 11a geeft aan de verbinding van de vier klemschroeven Li, Z.2, Li en L4 met het stopgat a (zie ook figuur 6). De vier klemschroeven staan dus geheel op zichzelf en zijn op geen enkele plaats met de toestelgeleidingen verbonden. Figuur lib geeft de verschillende toestelgeleidingen te zien. Aan de hand van die figuur zullen de verschillende stroomloopen nagegaan worden. Ondersteld wordt dat 2 toestellen met elkaar verbonden zijn; het toestel A voorgesteld door de figuren 11, het toestel B eveneens door die figuren, waar de overeenkomstige bijgeschreven letters of cijfers zullen worden aangeduid door er een accent bij te vermei-, den. Bij beide toestellen is de stop S (S1) in het stopgat L1 (Zdi) gestoken, de luchtlijn is bevestigd aan de klemschroef L1 (Lh) en de bajonetten vormen de aardverbindingen. Opgemerkt wordt, dat indien het toestel in rust is, d.w.z. dat er noch op den bromknop, noch op den spreekhefboom gedrukt wordt, de elementen buiten werking zijn. Dit is noodzakelijk om de elementen te sparen. De elementen zijn achter elkaar geschakeld hetgeen hier de voordeeligste schakeling is d.w.z. dat de positieve pool van het eerste element verbonden is aan de negatieve van het tweede, zoodat dus de negatieve pool van het eerste en de positieve pool van het tweede element de polen vormen van beide elementen te zamen en aan die polen worden de geleidingen naar microfoon en inductieklos verbonden. Van het toestel A wordt de bromknop ingedrukt om B op te roepen. Door dat indrukken van den bromknop worden de con tacten p-q en r-s gesloten. De elementen kunnen nu in werking treden, de stroom kan nu circuleeren en gaat uit bij de positieve pool B Bij 1 kan de stroom zich splitsen. De weg naar rechts door h kan hij echter niet volgen, aangezien hij daar geen 907

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 9