Eenige karakteristieke eigenschappen nan het 3apansche beger. I. De psychologische factoren, welke het Japansche Leger voorna melijk in den oorlog tegen Rusland bestand maakten tegen den moreelen invloed van groote [verliezen aan dooden en gewonden, waren het onmiddellijke gevolg van twee verschijnselen, n.l. hunne uitsluitend op vereering der voorouders gegronde levensopvatting en hunne verhouding tot den Keizer, welke te zamen den z.g. Shinto- dienst vormen. De voornaamste zedeles van dezen dienst, den grondslag der Japansche maatschappij, is volgens Prof. Inazo Nitobe de volgende: „Ken u zelve; denk na in uwe ziel; zie in uw hart een getroon- „den god, die u dit wijst of dat beveelt; gehoorzaam zijn bevel en „gij behoeft geen andere goden. Denk, van waar gij gekomen „zijt, n.l. van uwe ouders en zij van de hunne en zoo terug „van geslacht tot geslacht; gij dankt uw aanzijn aan uwe voorou ders, aan wie gij, al zijn zij onzichtbaar, nog dank verschuldigd „zijt. Denk ook, waar gij zijt, n 1. in een goedgeordenden staat, waar „gij en de uwen veilig en wel zijt; slechls in zulk een staat kon „uwe moeder u baren en zoogen; slechts in zulk een staat kunnen „uwe kinderen gedijen; vergeet daarom uw heer en koning niet, „uit wien vrede, recht en orde vloeien" (1). De aanbidding van de voorouders vormt alzoo den grondslag van het godsdienstige leven der Japanners en wel in twee richtingen: de Japanner aanbidt gedurende zijn leven bij bepaalde gelegenheden zijne overleden voorouders, en hij is er op gesteld, dat ook hij na zijn dood door zijne nakomelingen aangebeden wordt; van daar zijn afkeer van een kinderloos huwelijk en het adopteeren van andere, indien eigen kinderen uitblijven. Voor den Japanner is „the so called death (is) nothing else than a new life in this present (1) Japan door Japanners, biz. 311. 927

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 29