M Indische Tacfiefc? In het artikel „De invloed van het terrein op de Indische oorlog voering" (1. M. T. Juli 1914) wordt een pleidooi gehouden vooreen bijzonder soort oorlogvoering, eene verbeterde inlandsche, waarbij men het minder zal moeten zoeken in de beginselen van den grooten, daarentegen in die van den kleinen oorlog, een tusschenvorm en wel die van een stelselmatig optreden met kleine af deelingen, Alzoo eene bijzondere strijdwijze voor Indië, dus een Indische tactiek Wij meenden, dat de strijd over dit vraagstuk ongeveer een kwart eeuw was uitgestreden, en men ten slotte tot de overtuiging was gekomen, dat er slechts één tactiek leer der gevechtsvoering) denkbaar is, doch dat de toepassing daarvan afhankelijk is van de omstandigheden, dus o. a. van den aard van het terrein. Ook den kleinen oorlog waanden wij voor goed van de baan na het overtuigend artikel „Harceleeren, taquineeren, chicaneeren (I.M.T. 1910 No. 1 en 2) en thans zien wij plotseling deze vraagstukken op nieuw aan de orde gebracht. De reden, welke den schrijver er toe bracht, zijne denkbeelden hieromtrent te ontvouwen, is dat zijnsinziens bij de samenstelling van onze tactische voorschriften, in het bijzonder van de Gevechts handleiding, geen rekening is gehouden met het bepaald karakter van het Indisch terrein, dat in de eerste plaats bedekt en geacci denteerd is. Hetgeen hier omtrent het terrein wordt betoogd, is in het algemeen waar, maar dat hier geen velden en terreinen zijn, waarop—volgens schrijver de theorie van degroote gevechten en slagen is gebouwd, kunnen wij niet toegeven. Wij vestigen hierbij o. a. de aandacht op het terrein tusschen Bekassi en Poerwakarta en in de omgeving van Kali Djatti (Tjiassem- en Pamanoekanlanden). Maar bovendien telt toch ook Europa een groot aantal terreinen, welke zoo bedekt en geacci denteerd zijn, dat zij eveneens van grooten invloed zijn op degevechts- voering. Afgezien van het hooggebergte, wijzen wij hier slechts 948

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 50