Nov. 1914.] Beschouwingen en voorstellen omtrent den de jongste bijzondere omstandigheden waarin wij verkeerden, werd het gemis aan praktisch verpakte genees- en verbandmiddelen gevoeld. Werd het bedoelde medicijnblik als eenheid ingevoerd, dan zou de oplegging daarvan zeer gemakkelijk zijn en de verstrekking bij mobilisatie al bijzonder eenvoudig, terwijl ook bij brigade- en andere oefeningen in vredestijd de blikken hun praktisch nut zeer zeker zouden bewijzen. Het materieel van de tegenwoordige G. S. wordt vervoerd op draagpaarden. Daarbij zal wel het denkbeeld hebben voorgezeten, dat de G. S. den troep overal in het terrein moet kunnen volgen. Het is echter zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, de heterogene artikelen, waaruit bedoeld materieel bestaat, in de treindraagmanden behoorlijk te verpakken. Bij de vermelde oefening kwam dit dan ook duidelijk aan het licht. Het was een komisch gezicht, de ingehuurde sadobiekjes, (waarmede wij in oorlogstijd voornamelijk zullen hebben te werken) bijna geheel verdwijnend onder dekens, potten, hanglampen en inodoretoestellen, achter de colonne te zien aanwaggelen, maar wat erger is, er kan geen sprake van zijn, dat een aldus toegetakelde afdeeling, een marsch van eenige beteekenis (laat staan door het terrein) zou kunnen afleggen. Bovendien kost het uit- en inpakken van het aldus verpakte materieel bijzonder veel tijd en inspanning. O. i. kan het geneeskundig materieel niet anders worden mede gevoerd dan op voertuigen. Het bezwaar, dat deze de troepen niet overal dicht kunnen volgen, is voor de door ons voor te stellen Verbandafdeeling, van zeer weinig gewicht. Ten eerste kunnen lichte karren in den oorlog tegen een B. V. langs paardepaden doorgaans den troep voldoende dicht bij zijne eventueele stellingen volgen, maar ten tweede kunnen de 32 ziekendragers het dadelijk verlangde materieel gemakkelijk ter bestemde plaatse brengen, in de gevallen, dat de karren door terreinomstandigheden wat ver van de gevechtslijn moeten verwijderd blijven, terwijl het uit- en inpak ken zeer vlot kan geschieden. Verder is de inhoud van de kar overzichtelijk en beschermd tegen weersinvloeden en dit is een factor van niet gering belang. De tandoes tegenwoordig in gebruik, zijn slechts geschikt tot het vervoer van lijders over groote afstanden, maar de houding van 998

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 10