bij de Brigade ingedeelden geneeskundigen dienst. [Nov. 1914. het lichaam daarin is ongemakkelijk en voor gewonden dikwijls bepaald schadelijk. Voor het vervoer van gewonden over korte afstanden meenen wij een draagbaar te moeten voorstellen als voor gesteld in fig 1. Deze is vervaardigd van Mannesmannbuizen, de eindstukken a veroorloven de baar neder te zetten en zijn in de buizen b geschoven, trekt men deze eindstukken er af, dan kan het tusschen de buizen b gespannen zeil om de buizen worden opgerold en kan een man ettelijke draagbaren tegelijk naar een bepaalde plaats vervoeren. Op marsch worden de draagbaren opgerold en op de bovenbedoelde kar medegevoerd. Tegenwoordig telt deG. D. onder zijn materieel: het stalen veldbed, het brancard veldbed, de tandoe Gwynfe, de verdeelbare brancard stelsel Scherer en de tandoe Snethlage. Het komt voor, dat het geheel overbodig is zulk een verscheidenheid van modellen er op na te houden. Met het stalen veldbed en de door ons voorgestelde draagbaar (eventueel ook te bezigen als veldbed) kan worden volstaan in den oorlog met een B. V., met het stalen veldbed en de tandoe Gwynfe, in den oorlog met een I. V. De overige modellen bezitten werkelijk geen bijzondere voor deden of eigenschappen, waarom men op het behoud daarvan zou prijs stellen. Een zoo klein mogelijk getal modellen is immer in het belang van aanmaak, gebruik en administratie. Zooals de toestand is, moeten de ziekendragers de tandoes zelf pikelen, zoodat zij reeds tamelijk vermoeid zijn als hun eigenlijke dienst aanvangt. (De tandoe Gwijnfe weegt 10.5 K.G., de voorgestelde veldbrancard 7.50 K.G). Om al deze redenen, zouden wij voorstellen het materieel der Verbandgroepen te vervoeren op kleine karren, van de grootte van de tegenwoordige treinkarren, echter voorzien van inlegbak en zij wanden van „métal déployé" met geverfd zeildoekbekleeding en gesloten met een gebogen deksel, waarop de opgerolde draagbaren worden medegevoerd. In bijlage 4 vindt men een overzicht van het noodig geoordeelde materieel. De bagagetrein van de Verbandgroep bestaat verder uit één treinkar met 3 paarden, waarop behalve de bagage der officieren, de veldzakken van het mindere personeel, 4 groepzeilen en eenig licht pioniergereedschap wordt medegevoerd. 999

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 11