Nov. 1914.J Beschouwingen en voorstellen omtrent den Aldus is van de Verbandgroep een taktisch geheel gemaakt, in overeenstemming met andere hulpdiensten van het Leger. De Verbandsectie. De werkkring van de Verbandsectie in beginsel hierboven vastge steld hebbende, kunnen de werkzaamheden op de Hoofdverbandplaats worden vereenvoudigd en het materieel daarvan gewijzigd. De Afdeelingen A., B, C., D. en E, bedoeld in art. 81 M. G. D, kunnen in verband met het voorgesteld „fischjesstelsel" worden teruggebracht tot drie. Instede van die letters, neme men borden en lantaarns van witte, groene en roode kleur. De ziekendragers weten dan aan de over eenkomstige kleur der fischjes, welke de lijders bij zich hebben, waarheen zij deze brengen moeten. Het voorgeschrevene in art. 83 M. G. D., dat alle gewonden eerst naar de Afdeeling A moeten worden gebracht om daar een toela tingskaart (sic) te ontvangen, is theorie! Men stelle zich toch niet voor, dat een verbandplaats te velde de geschikte plaats is om bureauwerkzaamheden uit te voeren. Eerst helpen, dan admini- streeren, zoo behoort het te zijn. De behandelde gewonden krijgen een kaait, onderwijl ingevuld door het schrijverspersoneel, z. n. bijgestaan door de ziekenop- zichters. Door de invoering van de identiteitskaarten behoeft de gewondenkaart niet méér te bevatten dan den naam van den lijder en zijn rang. Verder worde er op vermeld of hij al dan niet lang durig vervoer zal kunnen doorstaan, maar het heeft geen zin daar op aanwijzingen te stellen omtrent het verband of omtrent onder gane operaties, daar alle gewonden in de verspreidingshospitalen opnieuw worden onderzocht en eerst daar de grondige behandeling aanvangt. Om echter aan te geven welke gewonden het eerst voor vervoer in aanmerking moeten worden gebracht, plaatst men het teeken X X X met rood potlood op de kaart. Verder is het praktisch de kaarten doorloopend te nummeren, zoodat de A. B. na ieder gevecht, de grootte der geleden verliezen kan overzien. (Het getal dooden blijkt uit de ingenomen identiteitskaarten). De marschvaardige en vervoerbare gewonden worden, na voor zien te zijn van de bedoelde kaarten, geleid naar de verzamel- 1000

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 12