SA Beschouwingen en noorstellen omtrent den bij de Brigade ingedeelden ge fly §!l<5 neeskundigen dienst. tSil= 5 Eenigen tijd geleden werd bij de 3de Brigade een oefening ten behoeve van den Geneeskundigen dienst gehouden, ten doel heb bende het personeel daarvan in de gelegenheid te stellen het op treden van de Geneeskundige sectie bij een bataljon, dat in gevecht is, te beoefenen. De troep nam een verdedigende stelling in. Aan een zeker getal manschappen waren kaarten uitgereikt, waar op de aard der verwondingen was vermeld. Deze kaarten werden in 4 groepen verdeeld, uitgereikt, rekening houdende met een waar schijnlijk verliesprocent, voor verschillende gevechtsafstanden. Op hoornsignalen vielen achtereenvolgens de manschappen, die in het bezit waren van een kaart, als gesneuveld of gewond uit en werden behandeld zooals de G. H. voorschrijft. De kaarten werden door de manschappen op het hoofddeksel gedragen zoodat het kader kon controleeren of de door het hoornsignaal bedoelde categorie gewonden, buiten gevecht werd gesteld. De gehouden oefening gaf aanleiding tot zoovele opmerkingen, dat wij ons veroorloven, in het belang der zaak, hieronder denk beelden ten beste te geven over een naar onze meening hoog noodige reorganisatie van den bij de brigade ingedeelden genees kundigen dienst Het voorschrift voor den M. G. D. te velde is geheel theoretisch ontworpen; voor zoover mij bekend werd het nog niet aan de practijk getoetst. Dientengevolge berust ook het betrekkelijke hoofd stuk in de G. H. bijna geheel op theorie. Behalve dat, bestaan vrij belangrijke afwijkingen tusschen de handleiding M. G. D., de handleiding voor Ziekenverplegers en de G. H, doch dit is een 1) Opmerkelijk was de groote ernst, die bij de manschappen gedurende deze oefening viel te constateeren. Zij gevoelden blijkbaar, dat hier een zaak van groot belang en die hen rechtstreeks aanging werd behandeld. 989 I. M. T. 1914. 66.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 1