Militaire politiek van Japan. [Nov. 1914. Uit den aard der zaak worden deze militaire maatregelen gemak kelijk gemaakt door Japan's ligging ten opzichte van China; het heeft hierin veel op de andere mogendheden voor, Rusland tot op zekere hoogte uitgezonderd. Maar bovendien wordt de aandacht der groote mogendheden zeer in beslag genomen door hetgeen in Europa gebeurt, zoodat Japan in staat zijn kan van elke voorkomende ge legenheid gebruik te maken en, uitvoering gevende aan zijne zorg vuldig gemaakte toebereidselen, door eene militaire bezetting ergens een feitelijk bezitsrecht te doen gelden, aldus de mogendheden voor een fait accompli stellende. Het verdient dan ook alle aandacht, dat de Japansche Generale Staf o. a. de gebeurtenissen op het Balkan- Schiereiland met groote aandacht volgt en zulks niet alleen ter beoordeeling van den invloed, dien zij op Rusland's positie in het verre Oosten kunnen hebben, doch ook om na te gaan, wat van de Europeesche mogendheden in China te verwachten is. De belangen van Japan in China zetelen alzoo hoofdzakelijk in Mantsjoerye en in het Yang tse-gebied en bovendien in het tegenover Formosa gelegen Eukien; hieronder zal nagegaan worden, op welke wijze die belangen door Japan's krijgswezen beschermd kunnen worden. De troepenmacht in Noord-China (Peking, Tientsin en omstreken) blijft hierbij buiten beschouwing, daar zij, evenals de andere aldaar gelegerde buitenlandsche troepen, dient tot bescher ming van het gezantschap en de gemeenschap met de zee om herha lingen van het in 1900 gebeurde te voorkomen. A. Mantsjoerye. De onmiddellijke nabijheid van Rusland, dat in den oorlog van 1904- 1905 voor Japan uit Zuid-Mantsjoerye wijken moest, geeft aan de militaire maatregelen van Japan in dit gedeelte van China en in het naburige Korea eene bijzondere beteekenis. Het is bekend, dat Rus land in zijn Oost - Siberisch gebied eene groote militaire bedrijvigheid ontwikkelt en althans behouden wil, wat het verdrag van Portsmouth van 19C5 het gelaten heeft. Nu laat de verhouding tusschen Japan en Rusland tegenwoordig niets te wenschen over en spreekt men zelfs van eene entente tusschen beide rijken ten aanzien van Mant sjoerye en Mongolië, doch dit belet niet, dat Japan er op uit is 1 017

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 31