Militaire politiek van Japan. [Nov. 1914. met dubbel spoor, ontmoeten elkander in Mukden, eene plaats, waarvan de gunstige strategische ligging reeds door Nurhachi (Tai-tsu), den grondlegger van de macht der Mantsjoe-dynastie, begrepen werd, toen hij hier in April 1625 zijne hoofdstad vestigde, omdat van Mukden uit de Liao Rivier spoedig overgetrokken kan worden in geval van onlusten op de Chineesche grens, dicht bij den weg naar Korea begint en Mongolië in twee dagmarschen bereikt kan worden. Van Mukden gaat de lijn door naar Changchun, waar zij aansluit aan den Oost-Chineeschen spoorweg, die geheel in Russische handen is. Wel heeft het vak Mukden-Changchun slechts enkel spoor, doch het leggen van een tweede spoor is voorbereid; de terreingesteldheid veroorzaakt geen bijzondere moeilijkheden. Nu is de in Zuid-Mantsjoerye gedetacheerde divisie gelegerd als volgt: te Liaoyang: staf der divisie en 1 reg. inf.; te Port-Arthur; staf van een brigade inf.; 1 reg. inf. en het bat. genietroepen; te T'iehling: staf der andere brigade inf. en 1 reg. inf.; te Mukden: 1 reg. inf; te Mukden en te Kungchuling: het reg. cav. en te Sanshihlipu (pachtgebied Kwantung): het reg. veldart. Alzoo eene brigade inf. met een reg. cav. reeds in vredestijd te Mukden en ten Noorden daarvan, klaarblijkelijk bestemd om, zoo noodig, den opmarsch der geheele divisie langs den spoorweg in de richting van Changchun te dekken, waarop onder bescherming van deze divisie de achtereenvolgens aankomende deelen van het Japansche leger bij Mukden en ten noorden daarvan uitgeladen worden. Behalve de bovengenoemde divisie beschikt Japan in Zuid-Mant sjoerye nog over zes bataljons spoorwegbewakingstroepen, te zamen volgens formatie 132 officieren en 5568 onderofficieren en man schappen, (strijders), allen gediende soldaten. Vijf bataljons zijn geëchelonneerd langs de lijn Dalny-Changchun en hare zijtakken, het zesde langs de lijn Mukden-Antung. Komt het tot een opmarsch 1) Backhouse Bland. Annals and Memoirs of the court of Pekin, biz. 142. 1019

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 33