Militaire politiek van Japan. [Nov. 1914. 2 doorloopend in Korea aanwezige divisiën sneller en beter geschie den zal dan van de thans daar tijdelijk gedetacheerde troepen. Vroeger werd medegedeeld, dat Japan eenige spoorwegconcessies in Zuid-Mantsjoerye verkregen had, welke van groote strategische beteekenis zijn. Komen zij tot uitvoering, dan gaan van de hoofd lijn Dalny-Mukden-Changchun twee zijtakken uit, n. 1. Supingchieh- Chengchiatun-Taonanfu en Kaiyüan-Hailungcheng-Kirin, zoodat de opmarsch naar de lijn Taonanfu-Changchun-Kirin, nabij de grens tusschen de Japansche en Russische invloedssferen in Mantsjoerye, langs drie spoorlijnen geschieden kan; de strook Mukden-Kaiyüan- Supingchieh wordt dan de aangewezen opmarsch-ruimte van het Japansche leger, waartoe het dubbele spoor van de hoofdlijn min stens tot Supingchieh doorgetrokken worden moet. Voorts krijgen de Japanners bij uitvoering de beschikking over eene doorloopende ^dwarsverbinding nagenoeg evenwijdig aan het gedeelte Tsitsihar-Harbin-Nibolks-Wladiwostok der Russische Transsiberische lijn en nabij de grens der Japansche en Rus sische invloedssferen en wel van Taonanfu in Binnen Mongolië tot het vroeger vermelde Seishin aan de Japansche Zee. Het gedeelte Taonanfu-Changchun is een der thans bedoelde concessies; het gedeelte Changchun-Kirin is reeds in gebruik en staat geheel onder Japanschen invloed, doch het gedeelte Kirin-Omoso-Kainei is wel ontworpen, maar op de uitvoering kan voorloopig niet gerekend worden. Daarentegen hoopt men nog dit jaar het opnemingswerk voor het vak Kainei-Seishin gereed te hebben, maar de aanleg zelf zal wel eenige jaren duren. De laatste der hier bedoelde concessies betreft eene lijn van Chengchiatun naar Jehol, welke, evenals de bestaande Chineesch- Britsche lijn Mukden - Hsinminfu - Tientsin - Peking, eene verbinding met Noord-China vormen zal. Omtrent de pogingen van Rusland om concessie voor eene lijn van Aigun aan de Amur-baan naar de Oost-Chineesche lijn te verkrijgen, werd nog niets naders vernomen. Militair opgevat, is deze lijn een tegenmaatregel ten opzichte van de hierboven besproken Japansche plannen. 1) Hieronder ook te begrijpen de nog niet genoemde gemengde brigade in het zuidelijk deel van Korea. 1021 I. M. T. 1914. 68.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 35