B. Het Yang tse- gebied. Militaire politiek van Japan. Nov. 1914.] Reeds in de inleiding is uiteengezet, waarom het Yang tse-geb'ed zulk een aantrekkingskracht op den Japanschen ondernemingsgeest uitoefent en dat hij zich niet laat afschrikken door de overweging, dat de bondgenoot Engeland dit gebied als zijne invloedssfeer beschouwt. Uit den aard der zaak hield de regeering zich bij alle pogingen tot verkrijgen van concessies en andere voordeelen op den achtergrond, doch verzuimde niet militaire maatregelen te nemen om de Japansche belangen te beschermen. Op de Yang tse en ook vóór Shanghai is steeds eene belangrijke scheepsmacht gestationneerd, maar hierbij is het niet gebleven. De onlusten, welke in Oct. 1911 te Wuchang uitbraken en tot den val der Mantsjoe-dynastie leidden, gaven eene welkome aanleiding tot het leggen van eene bezetting te Hankou aan de Yang tse, eene stad van belang niet alleen als middelpunt van den handel in Midden-China, doch ook wegens de ijzersmelterijen te Hanyang, de kolenmijnen van Pinghsiang en de ijzermijnen van Tayeh, allen in de nabijheid gelegen. De sterkte der Japansche kolonie te Hankou wordt op 2000 zielen geschat, de militairen niet medegerekend. Als bezetting werd aangewezen een de tachement der 18de divisie, sterk 550 man inf. en 2 mitrailleurs, terwijl maatregelen genomen werden om een veel grooter aantal behoorlijk onder dak te kunnen brengen. Daartoe werd buiten de nederzetting, op naam van de Japansche firma Okura Co., een stuk grond gehuurd, waarop, behalve eene installatie voor draadlooze telegrafie, ruime en zeer goed ingerichte kazernes verrezen, oppervlakkig be schouwd, groot genoeg om zonder moeite 2000 man, waarschijnlijk meer, te kunnen huisvesten.. Natuurlijk protesteerde China tegen het legeren van Japansche troepen op zuiver Chineesch gebied, doch zonder eenig resultaat. De Japanners maakten zich onder allerlei voorwendsels van de zaak af en China is te zwak om, desnoods met geweld, zijne sou- vereine rechten te doen eerbiedigen. Wel ligt Hankou ver van de kust in het binnenland, n. 1.950 KM. van de monding der Yang tse, maar de afstand is niet zoo groot, of onderdeelen van de drie op Kyushiu gelegerde divisiën kunnen binnen eene week na inscheping te Hankou aangekomen zijn, waar toe zij gebruik kunnen maken van de Japansche stoomvaartlijnen, 1022

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 36