Militaire politiek van Japan. [Nov. 1914. steeds voorkomende onlusten in deze streken zullen allicht aanleiding geven, om troepen, desnoods onder den naam politie, te bestemmen tot bewaking van die lijn, waardoor Fukien en Zuidoost-Kiangsi langzaam maar zeker in denzelfden toestand als Zuid-Mantsjoerye zullen geraken. In Mei liepen geruchten over de inrichting van eene Chineesche oorlogshaven nabij Santuao aan de kust van Fukien, waartoe de Bethlehem Iron Works in Amerika de geldmiddelen zouden voor schieten en ook voor materialen en werkkrachten zorgen. Echter maakte eene ambtelijke mededeeling van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken in het begin van Juni aan deze geruchten een einde, door te berichten, dat de Chineesche regeering volgens hare eigen verklaring beslist ontkende eene oorlogshaven op de kust van Fukien aan te willen leggen en dat de Amerikaansche regeering wel het bestaan van eene overeenkomst tusschen China en de Bethlehem Iron Works tot verbetering van bestaande en bouwen van nieuwe marineinrichtingen toegaf, doch uitdrukkelijk verzekerd had, dat zulks niet op de kust van Fukien zou geschie den en dat bovendien China's financiëele toestand het uitvoeren van dergelijke plannen, waar dan ook, voorloopig niet toeliet. Dat de Japanners zich hier als heer en meester beschouwen, blijkt o. a. uit de wijze, waarop hunne schepen niet alleen op de kust van Fukien, doch ook op die van het naburige Cheh- kiang, peilingen verrichten, natuurlijk tot groote ergenis van de Chineezen. Ten slotte mag niet onvermeld blijven, dat Japan zich niet be paalt tot het uitzenden of gereed houden van troepen e. d., doch dat het zich ook op andere wijze tot militair optreden voorbereidt. In China bevinden zich steeds een groot aantal Japansche officie ren tot verkenning en bestudeering van de aldaar heerschende toestanden; aan de beoefening van het Chineesch op de militaire onderwijsinrichtingen wordt evenveel aandacht geschonken als aan het Russisch en de drie moderne talen. Verder is het van belang, dat de tegenwoordige gouverneur-generaal van Kwantung, Luitenant- generaal Baron Fukushima, gedurende de Boxer onlusten de Japansche troepen aanvoerde en in zijne vorige betrekking van sous-chef van den generalen staf als eene specialiteit voor de Chineesche zaken 1025

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 39