Militaire politiek van Japan. Nov. 1914.] doorging en dat de commandant van Port-Arthur, Luitenant- generaal Aoki, jaren lang militair attaché te Peking geweest en volkomen met de Chineesche toestanden bekend is. Door hunnen tegenwoordige betrekking zijn beide opperofficieren dadelijk bij de hand en kunnen zij voortdurend voeling met China houden. A. C. Deelname aan den grooten oorlog. De Keizer opende in persoon de zitting op den 3den September; ingediend waren eene aanvrage om oorlogscredieten, een ontwerp tot wijziging van de tariefwet als gevolg van den oorlog met Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, waardoor de met beide rijken gesloten handelsverdragen buiten werking waren gekomen, en een ontwerp van wet op de verzekering van schepen en hunne lading tegen oorlogsrisico. Hoewel de Seiyukai te voren verklaard had onder de bestaande omstandigheden geen ernstige oppositie tegen de regeering te zullen voeren, werden de beraadslagingen met groote belangstelling tegemoet gezien, omdat men hoopte op eene volledige uiteenzetting van den buitenlandschen toestand en vooral van de overeenkomst met Enge land en de andere mogendheden der Triple Entente. Met name de beperking van Japan's optreden tegen Duitschland binnen zekere grenzen zou, naar men verwachtte, aanleiding tot tal van lastige vragen aan de regeering geven. Het begon al in de vergadering der begrootingscommissie van de kamer van afgevaardigden op 5 September. Een lid der Seiyukai, Dr. Tomizu (1), wendde zich tot den minister van buitenlandsche zaken met de vraag, of het waar was, dat Japan's optreden door Engeland voorgeschreven werd. De minister antwoordde niet met eene categorische ontkenning, doch verklaarde in eene openbare vergadering dergelijke vragen niet te kunnen beantwoorden. Toen Dr. Tomizu echter op antwoord bleef aandringen, werden de (1) Dr. Tomizu behoort tot het zevental geleerden, die in 1904 de openbare meening ten gunste van een oorlog tegen Rusland bewerkt hebben. 1026

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 40