Militaire politiek van Japan. [Nov. 1914. deuren gesloten; wat in deze geheime vergadering verhandeld is, is tot dusverre niet bekend geworden. Den volgenden dag werden de beraadslagingen voortgezet; de minister van buitenlandsche zaken vond toen gelegenheid uitdruk kelijk te verklaren, dat de regeering naar geenerlei gebiedsver- grooting in de Zuidzee streefde. Hoewel eene minder gelukkige uitlating van den minister-president aanleiding gaf tot heftige aanval len van de Seiyukai-leden der commissie op de regeering, werden de aangevraagde credieten den volgenden dag met algemeene stemmen goedgekeurd. Ook in de kamer zelve en wel in hare vergadering van 5 September kwam de deelneming van Japan aan den grooten oorlog ter sprake. Een van de leiders der Seiyukai, de Heer Oka, verlangde uitvoerige inlichtingen over de onderhandelingen tusschen Japan en Engeland; waarom had Japan in zijn ultimatum aan Duitschland alleen Kiaochou genoemd, hoe kon er sprake zijn van eene beperking van Japan's krijgsverrichtingen binnen zekere grenzen en waarom verbond Japan zich van te voren om Kiaochou aan China terug te geven, na het op de Duitschers veroverd te hebben? Ook deze vragen gaven aan leiding tot eene geheime vergadering, waaromtrent verder niets be kend geworden is. Den 7den September deed de begrootingscommissie in de kamer verslag van haar arbeid, waarop zoowel de aangevraagde credieten als de overige wetsontwerpen met algemeene stemmen aangenomen werden. Niet zonder belang is, dat in deze vergadering de Heer Takekoshi, een lid der Seiyukai, opmerkte, dat de oorlog Japan niets zou opleveren, wanneer het Kiaochou na de verovering aan China teruggaf en indien het niet naar territoriaal bezit in het Zuiden streefde, zooals de minister van buitenlandsche zaken verklaard had. Hij hoopte echter, dat de regeering bij de vredesonderhandelingen zou zorgen voor Japan zooveel voordeelen als maar mogelijk was, te verkrijgen. Den 9den September nam het Heerenhuis de regeeringsontwer- pen eveneens met algemeene stemmen aan; vragen van bijzonderen aard als in de kamer van afgevaardigden werden hier niet gesteld. (1) Takekoshi is een bekend voorstander van expansie naar het zuiden. Zie ook: Een Duitsch boek over de militair-politieke toestanden in Japan. I. M. T. No. 11. 1913. 1027

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 41