Militaire politiek van Japan. [Nov. 1914. De gelden worden gevonden uit het overschot, dat de schatkist tot hare beschikking heeft. Mocht de oorlog langer dan tot 31 December a. s. duren, dan zal de regeering de fondsen tot aflossing van de vlottende schuld, voor de munthervorming en voor den boschbouw aanspreken. Uit het voorgaande moge opnieuw gebleken zijn, dat de Seiyukai zich niet vereenigen kan met het stellen van eene grens aan moge lijke Japansche expansie naar het zuiden; gedurende den oorlog zal zij zich wel van verzet tegen de gemaakte schikkingen onthouden, maar het is zeer twijfelachtig, of zij later, na het sluiten van den vrede met hare sterke meerderheid in de kamer even lijdelijk blijven zal. De 10 torpedobootjagers, waarvoor gelden toegestaan zijn, zullen alle in Japan aangebouwd worden en wel op de marine-werven te Yokosuka, te Kure, te Sasebo en te Maizuru, en op particuliere werven te Uraga en te Osaka, elk één, en op de Mitsu Bishi-werf te Nagasaki en de Kawasaki werf te Kobe, elk twee. Het geschut zal te Kure en te Muroran vervaardigd worden; of ook de torpedo's in Japan aangemaakt zullen worden, wordt niet gemeld. De jagers zullen zijn van hetzelfde type als de „Sakura" en de „Tachibana" (700 ton waterverplaatsing en 33 mijl) en moeten na zeven maan den voor den dienst gereed zijn. De landing der Japansche troepen in Shantung heeft werkelijk bij Lungkou plaats gehad. Uit eene officieele mededeeling van het ministerie van marine blijkt, dat een onderdeel van het 2de eskader van en met 2 tot en met 15 September nabij de landingsplaats vertoefd heeft om bijstand bij de ontscheping te verleenen, zoodat aangenomen mag worden, dat den 15den September de geheele voor Lungkou aangewezen expeditionnaire landmacht met al hare voorraden aan wal was. Het zeer slechte weder is de oorzaak, dat een en ander zoo lang geduurd heeft; vooral de ontscheping van de paarden ging met vele moeilijkheden gepaard: onder het eerste ziekentransport, den 15den door het hospitaalschip „Hakuai Maru" te Moji aangebracht, bevonden zich een aantal militairen, die door paarden verwond waren. 1) Volgens courantenberichten bedroeg het aantal geëvacueerden 32, w. o. 18 man door paarden gewond. 1029

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 43