Nov. 1914.] Militaire politiek van Japan. Ook op de bewegingen na de landing had de ongunstige weers gesteldheid grooten invloed. De wegen, welke in China zelfs onder gunstige omstandigheden al veel te wenschen overlaten, waren ten gevolge van zware regens vrijwel onbegaanbaar geworden, zoo dat de opmarsch van de landingsplaats naar het binnenland aan merkelijke vertraging ondervond. Eerst den 11 den September bereikte de Japansche cavalerie Pingtu, zijnde ongeveer 110 K. M. van Lungkou. Den volgenden dag verdreef zij eene Duitsche patrouille uit Tsimo. Den 13den drong hare voorhoede eene Duitsche cavaleriepatrouille tusschen Tsimo en Liuting terug, waarbij twee Duitschers gewond zouden zijn De hoofdmacht der cavalerie kwam den 14den te Tsimo. Den 18den ging zij van Tsimo vooruit in de richting van Liuting; in de nabijheid van deze plaats kwam zij met Duitsche cavalerie in gevecht, waarbij een ritmeester sneuvelde en twee man gewond werden. Aan Duitsche zijde sneuvelde o. a. één officier. Reeds den 13den t. v. hadden zich Japansche officierspatrouilles vertoond te Kiaochou, gelegen aan den spoorweg Tsingtau Tsi- nanfu. In den morgen werd Kiaochou door cavalerie bezet, waardoor de spoorweggemeenschap van Tsingtau met de buitenwereld verbro ken werd. De Duitschers weken op Tsingtau terug. Den 14den verkende de flotielje jagers van het 2de eskader de Laoshan baai ten noordoosten van Tsingtau 2) ter voorbereiding van eene landing aldaar, welke vier dagen later, den 18den, onder dekking van de marine plaats had. Te 6 uur v. m. vertrok eene marinelandingsdivisie met geschut van de schepen, om na landing eene stelling in te nemen tot bescherming van de landing van de landmacht. In den loop van den dag begon de ontscheping, waarbij ook zware artillerie aan wal gebracht schijnt te zijn. Nog in den namiddag kregen de gelande troepen aanraking met Duitsche afdee- lingen bij Wangkochuang, welke na een kort vuurgevecht, vol gens Japansche officieele mededeelingen in wanorde en met achter- 1) Een dëtachement van het „Seebataillon" te Tsingtau is reeds in vre destijd bereden op Chineesche ponies. Hoewel eigenlijk bereden infante rie, zal het kortheidshalve voortaan cavalerie genoemd worden. 2) Niet te verwarren met de Laoshan-haven, in de onmiddellijke nabij heid van Tsingtau. 1030

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 44