Militaire politiek van Japan. [Nov. 1914. lating van munitie, kampgereedschap en velerlei voorwerpen van uitrusting, terugtrokken. De Japanners hadden geen verliezen. De marinelandingsdivisie was ondertusschen naar boord teruggekeerd. Den volgenden dag werd de landing voortgezet en in den avond werden Duitsche afdeelingen verdreven uit Liushutai, ongeveer 20 K. M. noordoost van Tsingtau. Aan Japansche zijde werden twee man gewond. De marine hield zich ondertusschen bezig,[behalve met het dekken van de landingen, met de blokkade; de torpedobootjagers en andere vaartuigen zijn belast met het opvisschen en onschadelijk maken van mijnen. Voorts hebben herhaaldelijk verkenningen met de watervliegtuigen der marine plaats. Deze verkenningen gaan ge paard met het werpen van bommen, hetgeen niet geheel zonder uitwerking schijnt te blijven. Uit het bovenstaande overzicht, ontleend aan officieele mededee- lingen van de ministerieën van oorlog en van marine, tenzij het tegendeel vermeld is blijkt, dat Tsingtau thans berend is. Heb ben de Japanners werkelijk zware artillerie in de Laoshan baai ontscheept, dan hebben zij een langen en moeilijken landweg vermeden en kan de eigenlijke aanval, in te leiden door eene beschieting, spoedig verwacht worden. Volgens geloofwaardige courantenberichten zouden een paar da gen geleden twee bataljons Britsche infanterie, te zamen ongeveer 1800 man, afkomstig van de Britsche bezettingstroepen in Noord- China en onder bevel van Generaal-Majoor Barnardiston, bij Laos han geland zijn om aan de krijgsverrichtingen tegen Tsingtau deel te nemen. De staatscourant van 21 September bracht het bericht van de oprichting van een inlichtingsbureau voor krijgsgevangenen inge volge artikel 14 van het Reglement betreffende de wetten en ge bruiken van den oorlog te land, vastgesteld op de eerste vredes conferentie in 1899. A. Hierbij te gebruiken blad Schantung van de kaart van Oost-China, uitgegeven door den Pruisischen topografischen dienst. Liushutai komt echter niet op die kaart, noch op andere beschikbare kaarten, voor. 1031

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 45